Małe domy od MURATORA w ramach Polskiego Ładu

Jeżeli marzymy o wybudowaniu niewielkiego i przytulnego domu, zainteresujmy się projektami zgodnymi z zapisami ustawy Polski Ład. Są one tanie w realizacji i późniejszym użytkowaniu, oferując komfortową przestrzeń do życia oraz umożliwiając ograniczenie niezbędnych formalności do minimum. Jakie będą ich zalety oraz jakie warunki musi spełnić projekt domu, aby możliwa była jego budowa na zgłoszenie?

Małe domy w ramach Polskiego Ładu – komfort i oszczędność

Nieduży, wolnostojący obiekt mieszkalny to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na posiadaniu własnego budynku, oferującego dużą niezależność oraz wysoki poziom prywatności. Projekty domów w ramach Polskiego Ładu posiadają powierzchnię zabudowy nie przekraczającą 70 m2 – dzięki temu są ciekawą alternatywą dla mieszkania w bloku czy kamienicy. W sprzedaży znajdziemy niezwykle różnorodne rozwiązania, spośród których bez trudu wybierzemy jedno, idealnie dopasowane do naszych potrzeb. W katalogu dostępne są zarówno propozycje o tradycyjnej architekturze, jak i bardziej modernistyczne projekty – w stylu nowoczesnej stodoły czy też z płaskim dachem. Cechują się one odmienną powierzchnią użytkową, liczbą kondygnacji, ilością pomieszczeń czy też kształtem i kątem nachylenia dachu, zaspokajając wymagania inwestorów, a zarazem pozwalając na łatwe dobranie koncepcji do zapisów MPZP czy WZ.

Projekty małych domów – najważniejsze zalety

Dlaczego warto wybrać projekt domu, który można wznieść w ramach Polskiego Ładu? Decydując się na niego, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę, znacząco skracając czas i koszty związane z formalnościami przed rozpoczęciem inwestycji. Nie będziemy także zobowiązani do zatrudnienia kierownika czy prowadzenia dziennika budowy, samodzielnie sprawując nadzór nad swoim przedsięwzięciem. Taki niewielki dom zapewni niezbędną przestrzeń do życia dla pary czy rodziny z dziećmi, umożliwiając spędzanie wspólnego czasu w części dziennej oraz niezakłócony wypoczynek w prywatnych sypialniach. Z uwagi na jego prostą, kompaktową formę, będzie on niedrogi w realizacji, a zapobiegając ucieczce ciepła z wnętrz – również w ogrzewaniu. Nie bez znaczenia będzie możliwość korzystania z własnego ogródka, jak również przydomowego garażu czy darmowego i zawsze dostępnego miejsca parkingowego – czego nie zagwarantuje nam mieszkanie w bloku.

Polski Ład i budowa na zgłoszenie – jaki projekt wybrać?

Jeśli interesuje nas budowa domu w ramach Polskiego Ładu, musimy zdecydować się na plan architektoniczny spełniający określone kryteria. Przede wszystkim powierzchnia zabudowy takiego obiektu mieszkalnego nie może przekroczyć 70 m2, a obszar oddziaływania – terenu działki, dla której został on zaprojektowany. Budynek musi być wolnostojący, a jego wzniesienie powinno mieć na celu zaspokojenie wyłącznie własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. W przypadku domów całorocznych, możemy wybierać spośród wersji jedno- i dwukondygnacyjnych. Jeżeli natomiast planujemy budowę obiektu letniskowego, może on być wyłącznie parterowy, rozpiętość jego elementów konstrukcyjnych w osiach nie może przekroczyć 6 metrów, a zasięg konstrukcji wsporczej – 2 metrów. Możemy postawić tylko jeden dom rekreacyjny na każde 500m2 powierzchni działki.

Budowa w ramach ustawy Polski Ład to interesująca propozycja dla wielu inwestorów. Umożliwia bowiem wzniesienie wygodnego i funkcjonalnego budynku mieszkalnego, do minimum ograniczając niezbędne wstępne formalności. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni projekt, zaadaptować go do posiadanej działki oraz zgłosić zamiar rozpoczęcia realizacji inwestycji, aby w niedalekiej przyszłości móc cieszyć się własnym, niewielkim i komfortowym domem.

 

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Polski Ład – Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-polski-lad/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *