Najpopularniejsze obrazy religijne wybierane do naszych domów

W większości naszych domów możemy spotkać piękne obrazy religijne. Malarstwo religijne obejmuje liczne przedstawienia Jezusa, Matki Boskiej, ale możemy też znaleźć takie obrazy jak portrety znanych świętych takich jak św. Jan Paweł II czy św. Antoni. Jakie obrazy religijne królują w naszych domach?

Obrazy maryjne

Madonna jest nie tylko Królową Nieba i Ziemi, ale również zdecydowaną faworytką wszelkiej sztuki sakralnej. Ciężko zliczyć ilość przedstawień Maryi, a obrazy z jej wizerunkiem, odwołujące się do przeróżnych atrybutów, możemy zobaczyć w wielu polskich domach. Oto niektóre z nich:

 • Matka Boska Częstochowska.
 • Matka Boska z Dzieciątkiem.
 • Matka Boża Karmiąca.
 • Matka Boża Nieustającej Pomocy.

Zobacz również inne święte obrazy: https://liturgiczny.pl/pl/c/Obrazy-i-obrazki-religijne/46.

Chyba najbardziej znana nam wszystkim jest Madonna Częstochowska, jednak równie często można spotkać piękne obrazy przedstawiające Maryję z Dzieciątkiem czy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Na pierwszy plan wybija się również rosnąca popularność obrazów z Matką Bożą Karmiącą. Często możemy spotkać również malarstwo, na którym widnieje Matka Boska oraz modlący się do niej Jan Paweł II.

Jezus miłosierny

Kto z nas nie zna tego pięknego i wymownego obrazu? Wizerunek Jezusa Miłosiernego to chyba jeden z najsłynniejszych i najbardziej rozpowszechnionych wizerunków Jezusa Chrystusa w naszym katolickim kraju. Obrazom tym najczęściej towarzyszy również znaczący podpis „Jezu, ufam Tobie!”. Styl malarstwa tego wizerunku jest zwykle jednolity, ze względu na to, iż większość, to kopie obrazu, który nakazała namalować na płótnie św. siostra Faustyna. Zarówno ona, jak i papież Jan Paweł II, to częste postacie stojące u boku Jezusa na tych niezwykłych obrazach.

obraz Jezu ufam Tobie

Jan Paweł II

To ważna postać, która u nas, Polaków, ma szczególne miejsce w sercach. Jeszcze za życia w większości domostw można było spotkać wizerunki Papieża Polaka. Jego popularność wzrosła po śmierci, a szczególnie po wyniesieniu na ołtarze – beatyfikacji i kanonizacji. Wybór obrazów, na których widnieje św. Jan Paweł II, jest bardzo duży: od przedstawień na początku objęcia Stolicy Piotrowej, aż do późnej starości. Poniżej przedstawiony jest srebrny obraz z Janem Pawłem II.

obraz Jan Paweł II

Chrystus rozmodlony

To kolejny wizerunek Jezusa Chrystusa, który możemy często spotkać w naszych domach: namalowany, nadrukowany, wyhaftowany, a czasem nawet wyrzeźbiony w drewnie. Piękny obraz “Chrystus rozmodlony”, który pozwala na wewnętrzną zadumę na modlitwie wspólnie z rozmodlonym Jezusem.

Chrystus rozmodlony

Święta rodzina

Obrazy religijne bardzo często otrzymujemy i dajemy z okazji przyjęcia sakramentów. Obraz świętej rodziny, na którym widnieje mały Chrystus oraz Maryja i Józef, najczęściej jest powiązany z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Jest to piękny i wartościowy prezent na całe życie dla Pary Młodej, przypominający im na jakiej Rodzinie powinni wzorować swoją, nowo powstałą. Obrazy religijne przedstawiające Świętą Rodzinę również można znaleźć w wielu typach, zarówno z Jezusem jako Dzieciątko jak i ciut starszym, czasem pomagającym św. Józefowi w pracy.

Święta Rodzina

Anioł stróż

Przedstawienie Anioła Stróża z kolei najczęściej otrzymują małe dzieci z okazji Chrztu Świętego. Te obrazy religijne również obfitują w różne przedstawienia aniołów, bardzo często ukazują anioła stróża pilnującego dzieci podczas spaceru lub czuwającego nad nimi podczas snu czy zabawy. Wybór wykonania takiego obrazu Anioł Stróż również jest spory: od płótna, przez drewno, aż po druk, a nawet metal.

obraz Anioł Stróż

Ostatnia wieczerza

Obrazy religijne przedstawiające ostatnią wieczerzę Jezusa z Apostołami często zdobią ściany salonów w polskich domach. Najczęściej przedstawienia tej sceny bazują na słynnym dziele Leonarda da Vinci, o tym samym tytule: w centrum Chrystus, a po jego bokach Apostołowie, czasem też autorzy włączają inne postaci do sceny obrazu.

Ostatnia wieczerza

Serce Jezusa i Serce Maryi

To również jedne ze szczególnych przedstawień Jezusa Chrystusa i Maryi. Chrystus i Jego Matka wskazują na swoje serca – oba pięknie jaśnieją, ale są otoczone koroną cierniową na znak cierpienia za ludzkie grzechy.

Serce Jezusa i Serce Maryi

Ikony świętych

Coraz większą popularnością cieszą się u nas przepiękne greckie ikony. Wykonywane są zarówno na drewnie, jak i kute w metalu, a nawet tkane. Najczęstsze przedstawienia to Matka Boża i Chrystus, ale równie często można na nich spotkać całą gamę świętych: św. Jan Paweł II, św. Antoni, św. Franciszek, św. o. Pio czy św. Charbel.

 • ikony drewniane,
 • ikony metalowe,
 • ikony tkane,
 • św. Antoni,
 • św. Franciszek,
 • św Charbel,
 • św. ojciec Pio.

Obrazy, na których widnieje Matka Boska, Chrystus czy Jan Paweł II to najczęstsze dewocjonalia w naszych domach. Są bardzo dobrą pamiątką ważnych wydarzeń religijnych, takich jak Pierwsza Komunia Święta, sakrament małżeństwa, bierzmowania czy przyjęcie chrztu świętego. To również doskonałe prezenty od bliskich z różnych okazji. Na szczęście szeroki wybór obrazów sprawia, iż każdy z nas może dobrać dobrze obraz do swoich potrzeb.

One thought on “Najpopularniejsze obrazy religijne wybierane do naszych domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *