Ścianka działowa z płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku

Montaż ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych jest bowiem szybszy oraz prostszy od budowy tradycyjnej ściany z cegły. Przed rozpoczęciem tego typu prac konieczne jest dobranie odpowiedniego rodzaju płyt gipsowo-kartonowych. Dobiera się je głównie na podstawie ich pożądanych właściwości (np. płyty wodoodporne lub ognioodporne).

Instrukcja montażu ścianki z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych

Pierwszy krok konstrukcji ściany z płyt gipsowo-kartonowych obejmuje montaż profili na podłodze, suficie oraz przyległych ścianach w taki sposób, aby stykały się one ze sobą końcami. Na tym etapie najlepiej użyć kołków szybkiego montażu.

Należy pamiętać również o wcześniejszym przyklejeniu systemowej taśmy uszczelniającej w celu zapewnienia izolacyjności akustycznej budowanej ściany działowej. Jeśli w ściance działowej znajduje się otwór drzwiowy, wówczas konieczne będzie dodatkowe wzmocnienie konstrukcji nośnej za pomocą specjalnych profili UA. Po wykonaniu stelażu nośnego można przystąpić już do mocowania odpowiednich płyt gipsowo kartonowych z jednej strony ścianki działowej (płyty te powinny być dobrane pod konkretny typ pomieszczenia).

Do przykręcania płyt najlepiej wykorzystać wkręty do szybkiego montażu. Odstępy między wspomnianymi wkrętami powinny wynosić do 25 cm. Jeśli zachodzi taka potrzeba, na tym etapie należy również w zamontowanych płytach wyciąć otwory pod gniazdka i włączniki oraz zainstalować przewód elektryczny.

Kolejny krok obejmuje rozciągnięcie folii izolacyjnej na płytach od wewnątrz stelaża. W środek stelaża włożyć należy wełnę izolacyjną. Po tym można już przystąpić do montażu płyt z drugiej strony ścianki działowej.

Na tym etapie można się już zająć spoinowaniem połączeń pomiędzy płytami. Wyschniętą ścianę można następnie wykończyć w dowolny sposób (np. gruntowanie, malowanie).

Jak zbudować ściankę działową z płyt g-k? Tego dowiesz się z poradnika na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/buduj-z-nami-porady-montazowe/budowa-scianki-dzialowej-z-uzyciem-plyt-gipsowo-kartonowych-nida-w-16-krokach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *