System do ocieplenia ścian wewnętrznych

Ciepłe mieszkanie można stworzyć za pomocą wielu sposobów. Oprócz standardowego i skutecznego ocieplenia ścian od zewnątrz dobrze jest rozważyć prace termoizolacyjne wewnątrz budynku. Kiedy warto sięgnąć po systemy tego typu? Jakie mają zalety?

Ocieplenie ścian zewnątrz czy wewnątrz? Jaki sposób wybrać?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych zdecydowanie wpływa na komfort przebywania w nim (podobnie jak estetyka w nim panująca – np. dobrze dobrane farby do ścian). Zwłaszcza w zimne dni istotne jest, by znaleźć azyl i wypocząć. Ciepłe mieszkanie wpływa na wiele aspektów życia codziennego – od utrzymania zdrowia, po lepsze samopoczucie i motywację do działania, której zdecydowanie nie ma się, podczas leżenia pod kocem.

Sposobów na ocieplenie mieszkania jest wiele, a do jednych z bardziej skutecznych należy metoda zewnętrzna. Jest ona najczęściej polecana ze względu na to, że nie powoduje zawilgocenia ścian oraz reguluje różnice temperatur występujące w różnych porach roku. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne i istnieją pewne przeszkody, by je wdrożyć w życie. Wtedy warto rozważyć ocieplenie wewnętrzne.

W jakim przypadku najlepiej sprawdzi się ocieplenie budynku od wewnątrz?

„Uciekające” ciepło z mieszkania nie jest niczym przyjemnym. W takim przypadku trzeba liczyć się z niską temperaturą w domu oraz wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Brak dobrej izolacji cieplnej w budynku sprawia, że niejako wyrzuca się pieniądze w błoto i nadal marznie we własnych czterech katach. Nic dziwnego, że wiele osób pragnie pozbyć się tego problemu i decyduje się na ocieplenie ścian wewnątrz. Ten sposób jest w wielu przypadkach jedynym ratunkiem, by uregulować temperaturę w domu, bowiem ocieplenie zewnętrzne – mimo, że najczęściej polecane – nie zawsze jest możliwe do wykonania.

Kiedy warto więc zdecydować się na pierwszą opcję? Na pewno przydaje się w przypadku chęci ocieplenia obiektu zabytkowego, w którym istotne jest, by nie naruszać oryginalnych elewacji. Nierzadko zdarza się, że trudno dojść do porozumienia między mieszkańcami budownictwa wielorodzinnego lub też brakuje funduszy ze spółdzielni mieszkaniowej na wykonanie prac termoizolacyjnych. Wtedy jednym rozwiązaniem na to, by podnieść komfort w swoich czterech kątach jest ocieplenie ścian wewnątrz.

W jaki sposób ocieplić ściany od wewnątrz?

W ocieplaniu wewnętrznym ścian stosuje się systemy płyt, które posiadają wiele przydatnych właściwości. Główną cechą, którą powinny wyróżniać się dobrej jakości systemy jest zapobieganie gromadzeniu się wilgoci w ścianie, co ogranicza ryzyko pojawienia się pleśni lub grzyba w mieszkaniu.

Do jednych z popularniejszych systemów należy KABE TERM IN MW, który opiera się na zastosowaniu wełny mineralnej jako warstwy termoizolacyjnej. Przydaje się w wielu rodzajach budownictwa – zarówno nowych, jak i starszych, mieszkalnych lub użyteczności publicznej. System zapewnia ochronę przeciwpożarową oraz jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zapobiega gromadzeniu się pary wodnej wewnątrz przegrody, usprawniając oddawanie wilgoci. Farby i tynki przydają się do pokrycia zewnętrznej warstwy systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *