Na rynku istnieje wiele możliwości, które pozwalają na skuteczne zaizolowanie powierzchni dachu płaskiego. Od lat stosowano papę termozgrzewalną, a kolejne lata przynoszą nowe rozwiązania, które pozwalają nawet na bardziej efektywne hydroizolacje. Sprawdź, co oferuje guma w płynie.
Guma w płynie – czym jest?
Guma w płynie jest substancją płynną, która została stworzona na bazie bitumu i żywic syntetycznych. Materiał izolacyjny jest odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych m.in. na działanie promieni UV. Płynna guma tworzy zwartą powłokę, jednolitą membranę – bez żadnych łączeń. To sprawia, że powłoka jest bardziej odporna na występowanie szczelin, które w przypadku stosowania hydroizolacyjnych materiałów rozwijanych (np. papy) często pojawiają się na łączeniach poszczególnych pasów.
Elastyczność tego materiału izolacyjnego sięga aż 800%, co pozwala zniwelować problem rozszczelnienia się membrany pod wpływem ruchów podłoża. Ruchy te są następstwem naturalnego zjawiska fizycznego, tj. zjawiska rozszerzalności cieplnej (roczne wahania temperatur powodują, że obiekty nieustannie zwiększają i zmniejszają swoją objętość). To sprawia, że prawdopodobieństwo wystąpienia przecieków jest praktycznie znikome. Jednak w razie wystąpienia problemu następna warstwa w zupełności wystarczy, by zabezpieczyć dach. Substancja jest przyjazna dla środowiska naturalnego, a jej konsystencja sprawia, że guma wypełnia wszelkie zakamarki.
Guma w płynie może być nie tylko samodzielną hydroizolacją, ale również środkiem naprawczym dla izolacji, które wykonano za pomocą innych materiałów.
Guma w płynie – metody aplikacji
Gumę można aplikować za pomocą zwykłego pędzla lub specjalnego agregatu. Ten drugi sposób najczęściej wykorzystuje się przy większych powierzchniach. Materiał izolacyjny jest dostępny w marketach budowlanych, a także w specjalistycznych sklepach internetowych. Występuje w puszkach o różnych objętościach.
Guma w płynie – naprawa dachu z papy
Guma w płynie może być stosowana jako środek naprawczy. Dlatego też producenci przygotowali specjalne zestawy naprawcze do dachu z papy ( np. https://gumanadach.pl/product/cws-express-10l-zestaw-naprawczy-do-dachu ) , w skład których wchodzą:
• guma w płynie
• pędzel
• geowłóknina
Geowłóknina będzie pełnić funkcję dodatkowego wzmocnienia szczególnie w przypadku izolacji miejsc najbardziej narażonych na uszkodzenia, szczególnie przy elementach wystających z dachu.