Oczyszczacze powietrza stają się nieodzownym elementem wielu domów. Czym jednak są te tajemnicze urządzenia, a jakie korzyści niesie ich stosowanie? W naszym krótkim poradniku postaramy się przybliżyć tajniki oczyszczaczy powietrza. Omówimy również tematykę roli oczyszczaczy w domu i dlaczego przez nasze własne zaniedbanie możemy stracić zdrowie. Życzymy miłej lektury!
Czym właściwie jest oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego głównym zadaniem jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu. Działa on poprzez usuwanie zanieczyszczeń, takich jak kurz, bakterie, wirusy, alergeny czy dym tytoniowy. Warto zaznaczyć, że oczyszczacze powietrza zyskują na popularności nie tylko wśród alergików, lecz również osób dbających o ogólną higienę otoczenia.
Tłumacząc działanie oczyszczacza powietrza na prosty język – najzwyczajniej w świecie czyści on nam powietrze. Jeśli np. mamy w domu wysoki poziom wilgoci i istnieje ryzyko powstania grzyba, to wystarczy wykorzystać oczyszczacz powietrza i problem może znacząco się ograniczyć.
Czym jest filtr węglowy a czym filtr hepa?
Podstawowymi elementami składowymi oczyszczacza są filtry węglowe lub filtry hepa. Filtr węglowy odpowiada za eliminację nieprzyjemnych zapachów, a także substancji lotnych, takich jak toksyczne związki chemiczne. Z kolei filtr hepa, oznaczający High Efficiency Particulate Air, skutecznie usuwa mikroskopijne cząsteczki, takie jak kurz, pyłki, pleśń czy bakterie.
Filtry węglowe często wykorzystuje się np. w samochodach jako swoista bariera dla bakterii i wirusów. Mówi się na to „filtr kabinowy” w większości przypadków.
Dlaczego oczyszczacz powietrza pełni niesamowicie ważną rolę w domu
Codzienne życie wypełnione jest różnorodnymi zanieczyszczeniami powietrza, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Oczyszczacz powietrza to nie tylko sposób na walkę z alergiami, ale także skuteczna bariera przed chorobotwórczymi mikroorganizmami. Wspomaga również zwalczanie nieprzyjemnych zapachów, a przecież nikt nie lubi jak w domu brzydko pachnie, prawda?
Oczyszczanie powietrza często schodzi na dalszy plan, a niestety jest to ogromny problem. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo i komfort.
Cechy idealnego oczyszczacza powietrza
Rozmawiamy cały czas o oczyszczaczach powietrza, ale czym kierować się np. przy zakupie takiego oczyszczacza? Jakie funkcje są przydatne i pozwolą nam wykorzystać w pełni potencjał urządzenia, no i oczywiście osiągnąć nasz cel, czyli oczyścić powietrze.
Filtry hepa o wysokiej wydajności
Dobrej jakości filtry hepa, zwłaszcza te o oznaczeniu H13 gwarantują efektywne zatrzymywanie nawet najmniejszych cząsteczek zanieczyszczeń. Niwelują też lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy.
Niskie zużycie energii
Oczyszczacze powietrza, które charakteryzują się niskim zużyciem energii, nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale również oszczędzają nasze portfele.
Funkcja nawilżania powietrza
Opcja nawilżania powietrza sprawia, że oczyszczacz staje się wszechstronnym urządzeniem, dbającym nie tylko o czystość, ale i o odpowiednią wilgotność powietrza.
Sterowanie smartfonem
Współczesne oczyszczacze powietrza często oferują możliwość sterowania za pomocą smartfonów, co sprawia, że są one nie tylko funkcjonalne, ale i wygodne w obsłudze. Przydałby się też wskaźnik zanieczyszczenia powietrza, który informowałby nas na bieżąco czy filtr działa jak powinien (czyli czyści powietrze).
Dlaczego tak często zaniedbujemy temat powietrza w mieszkaniu?
No właśnie – dlaczego? Mimo oczywistych korzyści wynikających z posiadania oczyszczacza powietrza, temat jakości powietrza w mieszkaniu jest często zaniedbywany. Często wynika to z braku świadomości istnienia różnorodnych zanieczyszczeń powietrza oraz ich potencjalnych skutków zdrowotnych. No i dochodzi też czynnik ludzki, czyli lenistwo.