Zioła – proste w uprawie?

Czy warto posadzić zioła w przydomowym ogrodzie? Oczywiście! Warto jednak pamiętać o zasadach ich uprawy. Intensywność smaku i zapachu przydomowych ziół zależy w dużej mierze od ich prawidłowej uprawy. Świeże zioła są bardzo dobrym dodatkiem do wielu potraw czy napojów. Jak zatem uprawiać zioła we własnym ogrodzie?

Jakie miejsce będzie najlepsze na uprawę ziół?

Wiele cenionych ziół pochodzi z ciepłych stron świata, dlatego też najlepiej rosną one w miejscach nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru. Stanowisko słoneczne osłonięte od wiatru lubią: bazylia, tymianek, szałwia, rozmaryn, lebiodka oraz cząber. Najlepszym pomysłem jest posadzenie wymienionych ziół obok tarasu czy pod ścianą domu- słońce, które odbija się od elewacji dodatkowo je nagrzewa. W półcieniu najlepiej jest uprawiać lubczyk, miętę, żywokost czy ogórecznik.

Zioła bardzo dobrze rosną w ziemi próchniczej i przepuszczalnej. W przypadku zbyt piaszczystej gleby można ją użyźnić kompostem czy posezonowym obornikiem. Większość ziół lubi glebę bardziej zasadową bądź o odczynie obojętnym. Zioła w ogrodzie można uprawiać zarówno w specjalnie wyznaczonym elemencie ogrodu lub wśród innych roślin ozdobnych. W przypadku gliniastej gleby zaleca się zrobić podwyższoną rabatkę, która jest otoczona murkiem np: kamienia. Wnętrze rabatki najkorzystniej jest wypełnić gotowym podłożem ogrodniczym do warzyw bądź mieszanką toru z ziemią ogrodową.

Zioła bardzo dobrze rosną na tzw. skalniaku pośród iglaków. Z niskich ziół (np: tymianek, cząber) można zrobić obwódkę trawnika bądź rabatki kwiatowej. Niskie zioła nadają się również do uprawy w doniczkach. Doniczkowa uprawa sprawdza się zwłaszcza w przypadku mięty i melisy- bardzo szybko się rozrastają przez to mogą zagłuszyć inne rośliny.

Prosta uprawa dobroczynnych ziół

Zioła można zarówno wysiewać bezpośrednio do gruntu jak również sadzić sadzonki. Dla potrzeb domowych często wystarczy kilka sadzonek z każdego gatunku. Niektóre gatunki ziół można wysiewać już w kwietniu m.in. cząber, trybula. Natomiast nasiona np; lawendy, lubczyku, czy rumianku wysiewa się we wrześniu ponieważ przechłodzenie nasion sprzyja ich kiełkowaniu. Zioła należy wysiewać na spulchnionej i odchwaszczonej ziemi.

Zioła krzewinki (lawenda, tymianek, hyzop) należy przycinać by je odmłodzić i zachęcić do tworzenia nowych pędów. Na jesień delikatniejsze zioła należy przykryć agrowłókniną bądź gałązkami świerkowymi. Zioła nie lubą zbyt obfitego podlewania, a nawet wiele z nich bardzo dobrze znosi susze. Do odpowiedniego wzrostu ziół często wystarczy tylko odżywka z pokrzywy bądź żywokostu.

Zalet posiadania ziół we własnym ogrodzie nie da się przecenić. Zioła są nie tylko doskonałym dodatkiem do potraw, lecz często też stosowane są w kosmetyce czy medycynie naturalnej. Wiele gatunków ziół nie tylko pięknie pachnie, lecz jest również niebywałą dekoracją ogrodu dzięki pięknym kolorom, które przyciągają kolorowe motyle. Warto uprawiać zioła nie tylko dla walorów smakowych, ale również estetycznych (ubogacają wygląd ogrodu).

Artykuł opracował sklep ogrodniczy sklep.poradnikogrodniczy.pl – sklep z asortymentem dla roślin w domu i ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *