Kuchnia z elementami folkowymi to marzenie niejednej pani domu. Nawiązania do sztuki ludowej wprowadzają do pomieszczenia sielską, przytulną atmosferę. Podpowiadamy, jak umiejętnie wykorzystać motywy regionalne w aranżacji kuchni, by otrzymać stylowy i oryginalny wystrój.
Tapety, dekory i obrazy z elementami folkowymi
Wielokolorowe elementy folkowe wydają się trudne do wkomponowania w wystrój nowoczesnej kuchni. Jak osiągnąć z ich udziałem fantastyczny efekt wizualny bez popadania w przesadę? Kluczem do sukcesu jest umiar. Jeśli marzą nam się ściany ozdobione obrazami i grafikami w stylu ludowym, zadbajmy o białe, gładkie, neutralne tło. Kolorowe koguty i tradycyjne łowickie kwiaty przykuwają wzrok, dlatego lepiej, żeby nie musiały rywalizować o uwagę z innymi wzorzystymi elementami. Intrygujący rezultat uzyskamy, wykładając jedną ze ścian w kuchni wielobarwną tapetą bądź płytkami z motywem folkowym albo instalując nad blatem roboczym długi kolorowy dekor.
Pamiętajmy, że mamy do dyspozycji nie tylko polskie wzory – do estetyki etno i folk zalicza się np. nieco mniej krzykliwa marokańska koniczynka. Przy wzorzystych płytkach i dekorach niezwykle istotny jest dobór odpowiednich mebli. W estetyce folk świetnie sprawdzą się rozwiązania zarówno klasyczne czy rustykalne, jak i nowoczesne.
Meble kuchenne do aranżacji folkowej
Gdy myślimy o babcinej kuchni, przypominamy sobie kredens, za drzwiczkami którego skrywały się słoje z ciasteczkami, pudełka wypełnione bakaliami i inne skarby. W nowoczesnej kuchni taki ciężki, duży, wolnostojący mebel – choć piękny – nie ma racji bytu, zwłaszcza że rynek oferuje bardziej funkcjonalne rozwiązania do przechowywania.
Miłośników tradycyjnej estetyki zainteresują z pewnością meble kuchenne w stylu rustykalnym, które nawiązują designem do staromodnych kredensów. Poszukajmy sklepu wykonującego zestawy kuchenne na zamówienie, w którym wybierzemy szafki i witryny pasujące do aranżacji folkowych. Tego typu meble powinny mieć ozdobnie frezowane fronty, dekoracyjne uchwyty lub gałki i przeszklone drzwiczki, za którymi będziemy prezentować kolekcję ceramiki bolesławieckiej. Elementem obowiązkowym jest także okap kominowy z szeroką listwą odgrywającą rolę półki. Wykończenie z drewna dębowego lub orzechowego doda kuchni przytulności i zapewni elegancką przeciwwagę dla kolorowych dekoracji rodem z kultury ludowej.
Jeśli chcemy mieć na ścianie folkową tapetę, jeszcze lepiej niż klasyczne meble frezowane sprawdzą się minimalistyczne szafki wiszące i stojące. Modele o jasnych, gładkich, bezuchwytowych frontach dzięki prostej formie wprowadzą wrażenie ładu i stonują wielobarwną aranżację. Aby uniknąć efektu sterylności, warto poszukać zabudowy z elementami z jasnego drewna. Mogą to być tylko wąskie listwy i półki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by białym szafkom wiszącym towarzyszyły szafki stojące z frontami w odsłonie dąb sonoma. W dużej kuchni doskonale sprawdzą się również nowoczesne meble z ciemnego drewna – pamiętajmy jedynie o listwach LED, które rozświetlą aranżację i wydobędą piękne barwy dekorów.
Dodatki z motywami folkowymi – jak uniknąć przesady?
Miłośnicy kultury ludowej doskonale wiedzą, jak duży wybór dekoracji w stylu folk oferuje polski rynek.
Jeśli marzy się nam ekspresowe odświeżenie wystroju kuchni, możemy skupić się wyłącznie na dodatkach. Wzorzyste ściereczki, rękawice kuchenne, bieżniki, podkładki i pojemniki z motywem pawich oczek i polskich kwiatów nadadzą folkowy rys nawet surowej kuchni minimalistycznej. Jeżeli jednak planujemy poświęcić motywom folkowym całą ścianę, musimy ostrożnie dobierać dekoracje. Postawmy na gładkie powierzchnie i proste formy z tworzyw typowych dla aranżacji rustykalnych: drewna, wikliny, wełny czy lnu. Kuchnia z elementami folkowymi nie może obyć się bez białych koronkowych zazdrostek, haftowanych serwetek oraz dużych drewnianych sztućców i emaliowanych garnuszków – najlepiej powieszonych na widoku, pod okapem. Całości dopełnią pęczki suszonych ziół, warkocze czosnku oraz żywe rośliny w doniczkach i wazonach.