Wybór rękawic roboczych ze względu na wykonywany zawód

Rękawice robocze zazwyczaj kojarzą się ludziom z wykonywaniem ciężkich zawodów. Przykładowo z pracą na budowie, w zakładzie mechanika czy też w Straży Pożarnej. Tymczasem takich rękawic nie używa się tylko i wyłącznie w takiej pracy, ale również i w zakładach numizmatycznych czy też w fabrykach produkujących żywność.

Na rynku jest mnóstwo rodzajów rękawic, dostosowanych do norm, jakie są stawiane przy wykonywaniu poszczególnych zadań.

Rękawice do warsztatu mechanika

Praca mechanika wymaga niekiedy kontaktu z bardzo małymi częściami. Dlatego rękawice muszą dawać sporą swobodę i trzeba dobrze w nich wyczuwać poszczególne przedmioty. Rękawice dla mechaników, wykonywane są zatem najczęściej z cienkich skór kozich, ponieważ dają one ogromną precyzję chwytu. Niekiedy w całości są one wykonywane ze skóry, innymi razy natomiast łączy się je z innymi materiałami, przykładowo z poliestrem, nylonem czy też lycrą. W takich rękawicach pojawiają się również wstawki wentylacyjne, wzmocnienia skór czy też specjalne rzepy, które utrzymują rękawicę na ręce w bardziej stabilny sposób.

Praca z ryzykiem przecięcia – jak dobra rękawice?

W warsztacie mechanika można również niekiedy przeciąć sobie skórę. To częste zjawisko, ponieważ w autach nie brakuje ostrych części, szczególnie jeśli są poważne usterki. Jednak nie jest to jedyny zawód, w którym ryzyko przecięcia dłoni, jest dość wysokie. W fabrykach produkujących szkło, w blachy czy też różnego rodzaju tworzywa sztuczne, takie sytuacje również mają miejsce. W takich przypadkach warto wybrać rękawice robocze – https://www.ferpol.pl/rekawice-robocze-2736148, które cechują się bardzo wysoką odpornością mechaniczną. W takich rękawicach jako podstawa, występują zazwyczaj włókna nylonowe, poliester, szklane czy też stalowe. Niekiedy są to również mieszkanki tych włókien. Najczęściej w celu uzyskania pełnego bezpieczeństwa są one pokrywane warstwą nitrylu, gumy czy też poliuretanu PU. Warto by były one nakrapiane również PCV lub wzmocnione specjalnie skórą. Tego typu rękawice powinny być potwierdzone normą BHP – EN – 388, która gwarantuje przede wszystkim trwałość na różnego rodzaju przecięcia oraz ma wysokie parametry użytkowe.

Wybór rękawic idealnych do pracy, w której trzeba wykazywać się szczególną zręcznością, powinien opierać się przede wszystkim na testowaniu rękawic skórzanych. Dobrze by były one dodatkowo wzmacniane, przykładowo warstwą gumy. W takich sytuacjach dobrze jest również pomyśleć o rękawicach odpornych na przecięcia, które gwarantują większe bezpieczeństwo podczas pracy z ostrymi elementami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *