Dla większości z nas remont nieodmiennie kojarzy się z bałaganem, kurzem, brudem, gruzem, ogromną pracą i jeszcze większymi wydatkami. W efekcie przekładamy remont z roku na rok, tłumacząc sobie, że mieszkanie jeszcze wytrzyma. Niestety każdy rok zwłoki oznacza dodatkowe prace, które należy wykonać i ostatecznie kończy się na generalnym remoncie mieszkania. Tymczasem nie taki diabeł straszny, jak go malują. Do problemu trzeba podejść strategicznie, dobrze opracowana logistyka pozwoli na przeżycie remontu bez większej traumy. Remont najlepiej zaplanować na wiosnę lub lato, kiedy jest ciepło i można wietrzyć mieszkanie. A więc zima jest najlepszym okresem, by wszystko odpowiednio zaplanować. Dzięki naszemu artykułowi niczego nie pominiesz i o niczym nie zapomnisz.
Plan jest najważniejszy
Skoro podjąłeś już ostateczną decyzję o remoncie mieszkania, najwyższa pora, by poczynić przygotowania wstępne. Kwestią podstawową jest zakres remontu, czy będzie to tylko malowanie i wymiana płytek ceramicznych, czy będzie to remont generalny z wymianą armatury, podłóg, a może także zmiana układu pomieszczeń? W tym ostatnim przypadku musisz pamiętać, że wolno zmieniać tylko ścianki działowe, absolutnie nie możesz naruszać ścian nośnych.
Jeśli nie wiesz, które ściany w Twoim mieszkaniu są działowe, a które nośne, to czeka Cię wizyta w administracji w celu uzyskaniu kopii projektu mieszkania.
Następny problem do rozstrzygnięcia jest sprawa wykonania remontu, czy podejmujesz się tego osobiście, czy chcesz to zlecić firmie zewnętrznej. W pierwszym przypadku musisz liczyć się z pracą po godzinach i w czasie urlopu. Czas trwania remontu na pewno się wydłuży. Decydując się na drugą opcję musisz liczyć się z większymi kosztami. Znalezienie dobrej firmy wymaga zebrania informacji w internecie i od znajomych, porównania oferty. Zawsze warto mieć w zanadrzu 2, 3 ekipy remontowe. Termin musisz rezerwować już w zimie, bo zleceń mają bardzo dużo. Nie zapomnij o podpisaniu umowy, która będzie regulowała prawa obu stron, ale przede wszystkim będzie gwarancją solidnego wykonania prac. W umowie muszą się znaleźć dane obu firm, informacje dotyczące zakresu prac, formy płatności, prawa wynikające z gwarancji, sposób ich egzekwowania.
Wiadomo, że każdy remont jest uciążliwy dla domowników i sąsiadów. Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie żony z dziećmi do rodziny, na wakacje, gdziekolwiek, byle z daleka od remontu. Ty niestety musisz zostać na stanowisku, by nadzorować remont mieszkania.
W imię dobrych stosunków sąsiedzkich wypada ich poinformować o planowanych pracach i przeprosić za uciążliwość. Formalnie cisza nocna obowiązuje od 6 rano do 22 wieczór. W rzeczywistości jednak głośne prace typu skuwanie, wiercenie najlepiej wykonywać od 8 rano do 17 popołudniu. Nikt wtedy nie powinien mieć pretensji. Pozostałe godziny można wykorzystać na prace ciche.
Działaj strategicznie a nie chaotycznie
W trakcie remontu mieszkania koniecznie trzeba zachować stoicki spokój bez względu na to, co się wali. Nieprzewidziane sytuacje i problemy są do nieuniknięcia, ale zachowanie spokoju pozwala na podejmowanie racjonalnych decyzji.
Jeśli podjąłeś już kluczowe decyzje dotyczące remontu, to najwyższa pora zająć się sprawami przyziemnymi, czyli zakupami. Na początek będą potrzebne duże ilości folii o różnej grubości do zabezpieczenia wyposażenia mieszkania i szeroka taśma klejąca. W dalszej kolejności gromadzisz niezbędne materiały budowlane (kleje, zaprawy itp.) oraz wykończeniowe. Wybór tych ostatnich oczywiście zajmie najwięcej czasu i będzie wymagało wielu wizyt w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Czasami może być konieczny zakup narzędzi, jeśli zdecydowałeś się na samodzielne wykonanie remontu.
Wszystkie potrzebne materiały trzeba kupować z odpowiednim zapasem, ewentualne nadwyżki będzie można później wykorzystać do drobnych korekt. Kupienie zbyt małych ilości jest oszczędnością pozorną, ponieważ wydłuża czas pracy i dochodzą dodatkowe koszty za paliwo, o nerwach już nie mówiąc.
Jak zminimalizować koszty?
Wiadomo, że każdy remont mieszkania wiąże się z określonymi kosztami. Najważniejszą kwestią jest określenie budżetu przeznaczonego na remont mieszkania lub domu. Nie można opracować go z długopisem i kalkulatorem w ręce mnożąc ilość potrzebnych płytek ceramicznych przez cenę za metr kwadratowy. Zawsze pewna ilość płytek zostanie zniszczona podczas docinania, ale to najmniejszy problem. Przygotowanie budżetu wymaga zachowania rezerwy na nieprzewidziany zakres robót, który pojawi się w trakcie prac remontowych. Czasami sami je zwiększamy w trakcie remontu mieszkania.
Sposobem na zmniejszenie kosztów remontu jest samodzielny zakup materiałów. Firmy remontowe do własnych materiałów doliczają ok. 10-15% marży. Oczywiście wymaga to czasu, ale zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na dodatkowe prace.
Innym sposobem na oszczędzanie jest korzystanie z różnego rodzaju promocji w sklepach stacjonarnych i internetowych. Atrakcyjnych ofert na rynku nie brakuje, ale by z nich korzystać należy na bieżąco śledzić informacje sklepów. Jeśli nie masz na to czasu możesz zlecić przesyłanie informacji o promocjach na e-mail. Wówczas będziesz znał bieżące oferty z najbliższych marketów budowlanych.
Przygotowanie mieszkania do remontu
Przygotowanie mieszkania do remontu to bardzo istotna sprawa, im lepiej to zrobisz, tym później będziesz miał mniej pracy. Musisz zabezpieczyć całe wyposażenie. Najważniejszy jest sprzęt elektroniczny, który jest najbardziej wrażliwy na kurz. Najlepszym rozwiązaniem jest wywiezienie go do rodziny lub do znajomych. Pozostałe wyposażenie musimy zabezpieczyć w mieszkaniu lub w domu.
Wszystkie sprzęty AGD i meble należy dokładnie zakryć folią i zakleić dokładnie taśmą, tak by kurz nie przedostał się do środka. W miarę możliwości meble i sprzęty należy ustawić na środku pomieszczenia, zapewni to ekipie remontującej swobodny dostęp do ścian.
Szczególnego zabezpieczenia wymagają podłogi. Parkiet, panele narażone są na uszkodzenia mechaniczne spowodowane nawet drobnymi resztkami gruzu. Folia na podłogi powinna być grubsza, by przesuwanie drabiny lub innych narzędzi nie powodowało jej uszkodzenia.
Przygotowanie mieszkania do remontu obejmuje także zabezpieczenie stolarki okiennej i drzwiowej. Wszystkie okna i drzwi należy zabezpieczyć folią i dokładnie obkleić taśmą klejącą. Dzięki temu kurz nie dostanie się do środka, a później sprzątanie będzie łatwiejsze.
Dobre przygotowanie mieszkania do remontu zaprocentuje mniejszym nakładem pracy przy jego sprzątaniu po remoncie. Wiadomo, że wszystkie pomieszczenia trzeba będzie dokładnie odkurzyć i umyć, ale nie trzeba będzie usuwać uciążliwych plam po farbach i klejach
Na co musisz się przygotować?
Remont z reguły nie przebiega według wcześniej opracowanego planu. Już na samym wstępie mogą pojawić się problemy z ekipą, która na czas nie skończyła wcześniejszego zlecenia i u Ciebie pojawi się z opóźnieniem. Nie masz na to żadnego wpływu i musisz uzbroić się w cierpliwość.
Kolejnym problemem mogą być dodatkowe prace, które nie były uwzględnione w podstawowym zakresie prac, może być to konieczność wymiany płytek w łazience, naprawa parapetów itp. Zawsze wiąże się to z dodatkowymi kosztami i wydłużeniem czasu prac remontowych.
Bardzo często zdarza się, że to Ty zwiększasz zakres prac, bo dodatkowo warto zmienić zlew lub umywalkę. Generalnie jest to dobre podejście, ale musisz mieć świadomość, że zwiększy to koszty i wydłuży czas remontu, który dla Ciebie i tak trwa za długo.
I wreszcie przyszedł upragniony moment, kiedy czas remontu dobiegł końca. Możesz wreszcie odetchnąć i przystąpić do sprzątania i porządków. Potrwa to tym krócej, im więcej czasu poświęciłeś na odpowiednie zabezpieczenie wyposażenia poszczególnych pomieszczeń.