Przydatne rzeczy, które musisz kupić do swojego ogrodu, choć niekoniecznie masz na to ochotę

O ogród trzeba dbać i choć to truizm, to jednak warto to przypominać, bo wielu z nas z braku czasu i chęci go zaniedbuje. A przecież posiadanie ogrodu to jednak jest luksus. Można chociażby wziąć pod uwagę czas pandemii. Podczas gdy osoby mieszkające w blokach zmuszone były na kwarantannie przebywać w swoim mieszkaniu, szczęśliwi posiadacze domów z ogrodami, mogli choć zaczerpnąć świeżego, no może nie zawsze, ale jednak powietrza. Ponadto mając ogród i przymusowe wolne można odnaleźć w sobie smykałkę do ogrodnictwa. Niemniej jednak także w zwykłych sytuacjach na prace ogrodowe trzeba znaleźć czas, w końcu każdy z nas chce mieszkać w ładnym otoczeniu. Warto zatem zastanowić się co warto kupić do swojego ogrodu, mimo że niekoniecznie ma się na to ochotę. Jakie rzeczy będą przydatne?

Ochrona posadzonych roślin ma znaczenie – co warto wybrać?

Niewątpliwie zarówno rabaty, jak i posadzone w ogrodzie drzewka czy iglaki wymagają odpowiedniej ochrony. Można o nią zadbać stosując korę ogrodową. To dobry sposób na ograniczenie wchłaniania wilgoci i ochronę przed promieniowaniem UV, ale trzeba pamiętać o tym, że taka ochrona ulega biodegradacji stając się składnikiem gleby ogrodowej i zmieniając poniekąd jej PH. To nie jest najlepsze dla wszystkich roślin. Trzeba bowiem wiedzieć, że bakterie rozkładające korę pobierają azot z gleby. Dlatego rośliny w ten sposób ściółkowane należy dokarmiać większymi dawkami nawozu azotowego. Tutaj zatem potrzeba odrobiny doświadczenia, a także konieczne jest sprawdzane PH gleby. Są jednak również inne sposoby ochrony roślin. Dobrze sprawdzają się agrotkaniny. Można je rozłożyć na rabacie jeszcze przed posadzeniem roślin, bo potem będzie to możliwe, ale utrudnione. W materiale wykonuje się nacięcia przy użyciu nożyka gazowego, dzięki czemu się nie strzępi. Trawy ozdobne czy niektóre gatunki krzewów warto na zimę osłaniać i tu doskonale sprawdzą się białe agrowłókniny, które stanowią barierę ochronną przed zimnym wiatrem i mrozem. Zatem mając iglaki i rabaty, a także krzewy ozdobne w ogrodzie warto zainwestować w jedne i drugie. Szeroki wybór takich materiałów ochronnych można znaleźć w internetowym sklepie ogrodniczym: https://euroogrod.com.pl/pol_n_Agrotkaniny-siatki-i-folie-3580.html. Warto wiedzieć, że materiały ochronne chronią również przed pasożytami czy też chwastami. Warto wiedzieć, że tu ważny jest wybór odpowiedniego koloru. Czarna agrowłóknina będzie odpowiednia na uprawy, a wspomniana biała do ochrony roślin ozdobnych.

Nawozy, podlewanie i jeszcze raz nawozy

Na pewno sadząc rośliny w ogrodzie trzeba je nie tylko podlewać, ale również nawozić. Zresztą nawet mając minimalistyczny ogród tylko z zielonym trawnikiem i ozdobnymi kamieniami też trzeba dbać o ogród. Zatem na pewno niezbędnymi produktami, w które musisz się zaopatrzyć są nawozy do trawnika i do roślin. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze sprawdzi się nawóz uniwersalny, bo niektóre gatunki mają swoje specyficzne wymagania. Nie można nawozić zbyt silnie ani zbyt słabo, aby nie żółkła, nie przerzedzała się darń i nie marniały kwiaty, krzewy czy iglaki. Zrównoważone podlewanie także jest ważne. Istotne znaczenie ma fakt, że nawozu nie rozprowadzamy na mokrej trawie, co dotyczy oczywiście długodziałającego w granulkach, bo tradycyjny i tak w odpowiednich proporcjach rozrzedzany jest z wodą. Przy stosowaniu takiego nawozu trawnik czy inną roślinę trzeba obficie podlać, ale dopiero po jego zastosowaniu! Granulki powinny rozpuścić się w ciągu kilku dni. Na pewno jeśli nie masz systemów kroplujących albo zraszaczy podziemnych, musisz zainwestować też w węża ogrodowego z wieloma końcówkami. Do pielęgnacji rabat może wystarczyć zwykła konewka.

Usuwanie starej darni

Na pewno w ogrodzie warto mieć składzik na narzędzia ogrodowe, zarówno te elektryczne, jak i ręczne. Oczywiście najlepiej jeśli jest to miejsce do którego nie dociera nadmiar wilgoci, co mogłoby mieć konsekwencje w rdzewieniu narzędzi czy psuciu się sprzętu. Na pewno warto zainwestować w wertykulator. Dzięki niemu można usunąć starą darń bez większego wysiłku. Często występuje jako urządzenie dwa w jednym z aeratorem i w takie warto zainwestować, by dodatkowo napowietrzyć glebę przed podlewaniem i nawożeniem, zwłaszcza po zimie. Można wybrać też bardziej tradycyjne narzędzia jak choćby grabie.

Usuwanie liści, pielenie i koszenie, czyli to co ogrodnicy amatorzy „lubią” najbardziej – wybierz odpowiedni sprzęt

Do usuwania chwastów dobrze sprawdzą się wszelkie chwytaki, a do liści odkurzacze. W końcu mozolne poruszanie się z grabiami przy dużym ogrodzie powoduje, że na usuwanie liści musimy poświęcić całe popołudnie i wieczór, a przecież nie zawsze mamy tyle czasu. Wreszcie trzeba zainwestować też w dobrą kosiarkę, bo w końcu koszenie to jedna z tych ogrodowych czynności, która wykonywana jest najczęściej. Można wybrać model spalinowy, elektryczny albo akumulatorowy. Każdy z nich może się sprawdzić, choć do dużego ogrodu mimo wszystko najlepsza będzie kosiarka spalinowa. To akurat sprzęt, który wielu ogrodników kupuje najchętniej, bo dla wielu osób koszenie bywa relaksujące, choć są i tacy, którzy najchętniej robiliby to jak najrzadziej.

Jest wiele rzeczy, w które ogrodnik musi się zaopatrzyć. Ważne są także akcesoria takie jak strój roboczy, czy okulary ochronne, a dla wrażliwych przydatne będą także słuchawki ochronne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *