Czy wydzielony przedpokój to rozwiązanie odpowiednie do każdego mieszkania? Kiedy warto zdecydować się na przedpokój otwarty i jakie możliwości aranżacyjne daje taki układ? Omawiamy potencjalne zalety obu rozwiązań i doradzamy, jak urządzić wygodny, funkcjonalny przedpokój.
Układ i aranżacja przedpokoju to kwestie, którym zdecydowanie warto poświęcić więcej uwagi. Trzeba pamiętać, że przedsionek jest swego rodzaju wizytówką mieszkania, witającą naszych gości i reprezentującą resztę domu. Wystarczy wyobrazić sobie tylko, jakie wrażenie na przybyłych robiłby ciasny i zagracony zbędnymi rzeczami przedpokój, by zrozumieć, jak istotna jest jego aranżacja. Pomieszczenie to powinno być jednak nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i funkcjonalne. Czy biorąc to pod uwagę, wydzielony przedpokój jest dobrym rozwiązaniem? Kiedy lepiej zdecydować się na przedsionek otwarty?
Przedpokój otwarty na salon – wady i zalety
Przedpokój otwarty na część mieszkalną to doskonały sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Warto pomyśleć o tym zwłaszcza w małych mieszkaniach i kawalerkach, gdzie przedsionki są zwykle dość ciasne i nieustawne. Jeśli zależy nam na urządzeniu funkcjonalnego wnętrza z pojemną szafą i półką na obuwie, otwarty przedpokój będzie najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, wpuszczając do przedsionka światło z salonu czy kuchni rozjaśnimy ciemne kąty, a całe pomieszczenie wyda się bardziej przyjazne. Pamiętajmy jednak, że decydując się na taki układ, będziemy musieli zadbać o spójność aranżacji. Zarówno kolory, meble, jak i materiały wykończeniowe z przedsionka, muszą pasować do tych ze strefy dziennej.
Jakie są korzyści z wydzielonego przedpokoju?
Kilka istotnych zalet mają także przedsionki wydzielone z korytarza lub części dziennej. Pełnią one funkcję wiatrołapu, co sprawdza się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dzięki dwóm parom drzwi nie wpuszczamy do domu zimna, utrzymujemy w mieszkaniu stałą temperaturę, a ponadto nie wnosimy do domu błota z butów. Wydzielony przedpokój jest także dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie prywatność. Dodatkowe drzwi utrudniają obcym osobom, takim jak kurierzy czy dostawny, zajrzenie do części mieszkalnej.
Jeśli dysponujemy większym wnętrzem w domu jednorodzinnym, aranżacja wydzielonego przedsionku nie będzie problemem. Bez trudu pomieścimy tam wszystkie niezbędne meble do przedpokoju i zaaranżujemy przestrzeń niezbędną do wygodnej zmiany butów oraz odzieży. Niestety w mniejszych mieszkaniach stanowi to poważniejszy problem. Wąski korytarz bez okien jest ciemny i trudno funkcjonalne ustawić w nim wszystkie sprzęty.
Jak urządzić funkcjonalny przedpokój?
To, czy zdecydujemy się na pokój otwarty, czy wydzielony zależy przede wszystkim od wielkości mieszkania, rozkładu pomieszczeń oraz naszych indywidualnych potrzeb. Jedno i drugie rozwiązanie ma kilka istotnych zalet, ale największy wpływ na to, czy przestrzeń okaże się funkcjonalna, będzie miała jej aranżacja. W przedpokoju powinny znaleźć się meble, takie jak szafa mieszcząca kurtki i płaszcze wszystkich domowników oraz odkryty wieszak, na który odwiesimy mokre okrycia.
Koniecznie trzeba będzie też wygospodarować miejsce na buty, zwłaszcza w przedpokoju otwartym na salon. Nie ma chyba nic gorszego niż obuwie rozrzucone w nieładzie po podłodze. Nawet nieduża szafka, pasująca wizualnie do mebli w salonie pozwoli nam uporać się z tym problemem. Przestrzeń będzie uporządkowana, wizualnie estetyczna i bardziej przytulna. W każdym nawet niedużym wydzielonym przedsionku powinno znaleźć się także duże lustro oraz niewielka półka, na którą odłożymy klucze, rękawiczki czy korespondencję.
Przedpokój otwarty na salon – o czym trzeba pamiętać?
Urządzając przedpokój otwarty na część dzienną, musimy pamiętać o czymś więcej, niż dopasowanie mebli. Aby aranżacja domu była spójna zarówno kolor ścian, jak i wykończenie podłogi w przedsionku powinno pasować do tego w części dziennej. Styl i kolorystyka muszą być spójne, ale niekoniecznie identyczne. Chodzi o to, by całość nie tworzyła wrażenia bałaganu i przesytu. Jeśli w przedpokoju decydujemy się na kamień lub gres, zadbajmy o to, by parkiet w salonie nie dawał zbyt dużego kontrastu. Jeśli chodzi o kolory ścian, najlepiej zastosować barwy z tej samej gamy, ale o różnych odcieniach.