Projektowanie wnętrz domów – na co warto zwrócić uwagę?

Projektowanie wnętrz w nowo wybudowanym domu, to zadanie do którego warto podejść ambitnie. Wszak od wygody, funkcjonalności jak i od względów estetycznych będzie zależało czy w danym domu będzie mieszkało nam się komfortowo. Jeżeli trafiłeś tutaj wpisując frazę „projektowanie wnętrz domów Warszawa”, to świetnie trafiłeś. W niniejszym artykule podsuwamy kilka podpowiedzi na co zwrócić uwagę projektując wnętrza w wymarzonym, nowo powstałym domu i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Projektowanie wnętrz domów Warszawa i inne miasta – podział na strefy

Na samym początku warto zdać sobie sprawę, że dom składa się z kilku stref, które różnicuje między sobą to ile czasu i kiedy, w jakich porach w nich spędzamy. Można wyróżnić między innymi strefę dzienną, nocną i gospodarczą. Strefa dzienna to kuchnia, salon, jadalnia czyli innymi słowy te miejsca w których spędza się najwięcej czasu. W domach jednorodzinnych najczęściej są one umiejscowione na parterze. Ostatnimi czasy coraz częściej pomieszczenia te łączy się ze sobą. Z kolei do części nocnej zaliczamy sypialnie i łazienki. Strefa gospodarcza to takie pomieszczenia jak pralnia, garderoba, schowki na sprzęt czyszczący, czy nawet garaż.

Rozplanowanie stref jest kluczowe, aby zaprojektować funkcjonalne wnętrze domu. Chodzi o to, aby między poszczególnymi strefami można było się wygodnie poruszać. Innymi słowy: pomieszczenia pełniące zbliżone funkcje powinny się znaleźć jak najbliżej siebie.

Jak zaaranżować funkcjonalne wnętrza

Już ustalone, gdzie będzie salon? W takim razie pora zastanowić się nad poszczególnymi strefami funkcjonalnymi w tym pomieszczeniu. Być może kącik wypoczynkowy mile widziany byłby pod oknem, ale fotele czy sofa mogą przeszkadzać przy wychodzeniu na taras i trzeba będzie jednak tę przestrzeń zaplanować inaczej.

W dobrze zaaranżowanym wnętrzu, nawet jeżeli jest to otwarta przestrzeń, granice poszczególnych stref będą widoczne. Taką granicą może być odpowiednie ułożenie mebli, inny ich rodzaj bądź np. inny typ podłogi( kuchenne płytki przechodzące w parkiet). Taki podział sprawi, że mieszkańcy mogą przebywać w takim wnętrzu, zajmując się różnymi czynnościami, bez przeszkadzania sobie nawzajem.

Projektowanie wnętrz, a odpowiedni dobór oświetlenia do domu

Planując wnętrza, dobierając meble i dodatki, nie wolno zapomnieć o kwestii oświetlenia. Odpowiednia ilość światła, jest niezwykle istotna samopoczucia mieszkańców. Najczęściej w domach miejscami z najsłabszym dostępem do światła są przedpokoje. Warto odpowiednio je doświetlić, stosując również oświetlenie punktowe np. w okolicy lustra, bądź przy szafie.

Ważna jest też barwa światła – oświetlenie o ciepłej barwie nada salonowi jeszcze bardziej przytulny charakter. Co więcej, różnego rodzaju lampy mogą być również intrygującym elementem wystroju wnętrza, które nada danemu pomieszczeniu oryginalnego charakteru.

Czasami warto zasięgnąć rady profesjonalisty który ze znawstwem podejdzie do takiego tematu jak projektowanie wnętrz warszawskich domów. Warszawa jest miejscem gdzie można znaleźć wielu specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *