Płyty brukowe ażurowe w Twoim ogrodzie – zalety, zastosowanie i rodzaje płyt ażurowych

Zastanawiasz się, czym wyłożyć podjazd przed domem, aby nawierzchnia była trwała i odporna na zniszczenia? A może urządzasz ogród w stylu naturalnym i chcesz, by z czasem ścieżki w Twoim ogrodzie okryła roślinność? W takim razie poznaj koniecznie płyty brukowe ażurowe! To modne, stylowe, ekologiczne i praktyczne rozwiązanie. Przedstawiamy ich zalety, zastosowanie oraz wskazujemy, jak wykonać podjazd z płyt ażurowych!

Płyty brukowe ażurowe – zalety, zastosowanie i rodzaj płyt ażurowych

Aranżacja przestrzeni otaczającej dom jest nie lada wyzwaniem – ma być funkcjonalna, dobrze się prezentować i przetrwać lata. Parametry te są szczególnie istotne, kiedy mowa o podjeździe. Jednym z rozwiązań, jakie stosuje się przy jego wykonaniu są płyty brukowe ażurowe. I nie ma się czemu dziwić, bowiem kuszą swą estetyką oraz szeregiem innych zalet.

Płyty ażurowe produkowane są z betonu w specjalnej technologii – do wykonania stosowane są bowiem specjalne formy, które wypełnia się mieszanką i odczekuje do lekkiego stężenia, a następnie wyjmuje płyty, by te utwardziły się na powietrzu. Gotowy produkt ma postać betonowej kratownicy i znajduje zastosowanie w wielu projektach – np. wykonuje się podjazdy z płyt ażurowych, ale też stosuje je do umacniania nasypów i brzegów stawów czy wykładania ścieżek w ogrodzie. Kratownice dostępne są w różnych kolorach i wzorach oczek, więc bez trudu dopasują się do aranżacji ogrodu czy stylistyki domu.

Zalety płyt ażurowych

  • Rozwiązanie przyjazne naturze – ażury betonowe można obsiać trawą, co zwiększa powierzchnię terenów zielonych i czyni przestrzeń bardziej przyjazną środowisku.
  • Stylowe wkomponowanie się betonowych elementów w styl działki – płyty betonowe na podjazd zwykle wyglądają topornie i niweczą naturalny styl panujący w przydomowym ogródku. Za sprawą nawierzchni z płyt ażurowych będzie on wyglądał lżej, mniej sztuczne i świetnie wpisze się w klimat Twojej przestrzeni przed domem.
  • Odprowadzanie deszczówki – płyty ażurowe pozwalają na swobodne przesiąkanie wody opadowej do gruntu, co zapobiega jej gromadzeniu w najniższym miejscu podjazdu, a przy tym eliminuje ryzyko podmywania zabudowań. Kluczowe jest jednak postępowanie zgodnie ze sztuką – jeśli zagłębimy sposoby układania płyt ażurowych lub wykona to dla nas ekspert, wówczas deszczówka swobodnie będzie rozprowadzała się na całej powierzchni podjazdu!
  • Łatwe utrzymanie w czystości – nie wymagają specjalnej impregnacji, a ich czyszczenie jest naprawdę łatwe. Wystarczy kosić trawę i inną roślinność wystającą ponad płyty ażurowe, a następnie je zamiatać. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się, aby płyty były pokryte żwirem, grysem czy otoczakami – wówczas właściwie eliminujemy konieczność czyszczenia do minimum.

Podjazd z płyt ażurowych

Rośnie popularność nawierzchni z płyt ażurowych. Te stopniowo doganiają kostkę brukową w wyścigu o uznanie właścicieli domów jednorodzinnych – zarówno jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, jak i trwałość, estetykę czy łatwość w ich wyłożeniu. Układanie płyt ażurowych nie jest zadaniem skomplikowanym, o czym przekonasz się w dalszej części naszego artykułu! Zanim jednak do niej przejdziemy, warto wybrać odpowiedni model! Podjazd z płyt ażurowych to stylowe i praktyczne rozwiązanie. Chcesz, by projekt wypadł względnie tanio, a przy tym był efektowny, trwały i prosty w utrzymaniu? W takim razie znajdź ażury betonowe, które wpiszą się w klimat panujący na Twojej posesji.

Rodzaje płyt ażurowych

Ażury betonowe przyjmują różną formę – może to być klasyczna kratownica, którą spotkamy najczęściej na parkingach czy zboczach skarp przy jezdni, jak i bardziej ozdobną – idealną na podjazd czy ścieżki w ogrodzie. Za nowoczesny przykład może posłużyć kostka ażurowa Aquaton z oferty Semmelrock – mają one gładką powierzchnię i dostępne w trzech wariantach kolorystycznych. Wyróżnia je odporność na działanie mrozu oraz soli, mają fazę oraz hydrofobizację, a przy tym zapewniają przepustowość wód opadowych do gruntu.

Innym rozwiązaniem są ażury betonowe Semmelrock Eko Ażur – to również ekologiczne elementy do stosowania w miejscach wymagających stworzenia szybkiego systemu odprowadzania wód opadowych, które sprawdzą się nawet na dużych powierzchniach. Jeśli zależy Ci na stworzeniu efektywnej, prostej i minimalistycznej w wyglądzie aranżacji – warto zdecydować się ta taką kostkę brukową ażurową – jest trwała, ekologiczna i w przystępnej cenie.

Układanie płyt ażurowych – nawierzchnia z płyt ażurowych krok po kroku

Nawierzchnia z płyt ażurowych to świetne rozwiązanie i – wbrew pozorom – wcale nie takie trudne w wykonaniu! Musimy jednak pamiętać, że wyłożenie terenu tym produktem wymaga wykonania odpowiedniej podbudowy. W przeciwnym razie zastosowane przez nas kratownice nie będą spełniały swojej funkcji – z czasem mogą zacząć pękać lub ześlizgiwać się poza wyznaczony obrys.

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak układać płyty ażurowe, zacznijmy od niezwykle istotnej kwestii, która wpływa na trwałość i jakość wykonania projektu. Pierwszym naszym krokiem powinno być bowiem wyrównanie obszaru, który ma zostać pokryty płytami – pozbądźmy się wybojów, kamieni lub kretowisk. Na samym spodzie konstrukcji ulokujmy włókninę, a następnie grubą warstwę tłucznia, grysu lub tłuczeni (25 cm) i piasek. Podbudowa tego typu sprawi, że płyty ażurowe spełnią swoje zadanie i będą cieszyć efektem przez lata.

Płyty ażurowe są bardzo proste w montażu – pierwszy rząd układamy według wyznaczonej linii brzegowej, a kolejne elementy dokładamy analogicznie, zgodnie z przygotowanym wzorem. Ważne by pamiętać o ostukiwaniu każdej położonej płyty młotkiem, co ułatwi nam stworzenie równej nawierzchni. Na samym końcu otwory w płytach wypełniamy ziemią, którą następnie obsiewamy trawą albo wysypujemy je żwirem czy drobnymi kamieniami). Gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *