Już dziś zadbaj o swój przydomowy ogród

Jesienią i zimą niemal całkowicie zapominamy o tym, że za naszymi oknami rozpościera się ogród pełen niezwykłych drzew, krzewów i kolorowych kwiatów. Jednak, gdy przychodzi wiosna, ten kawałek ziemi wymaga od nas nie lada uwagi i zaangażowania, aby ponownie stał się naszą oazą spokoju i bezpiecznym miejscem do pracy, zabawy i odpoczynku.

Niestety nie wszyscy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przydomowych ogródków. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z marzeń o pięknym, zielonym widoku za oknem? Absolutnie nie! Wystarczy tylko wybrać odpowiednie rośliny i prace ogrodowe zamienić na nieco mniej czasochłonne prace w obrębie naszego balkonu lub tarasu.

Jakie rośliny sadzić obok siebie?

Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się ogrodem i wydaje nam się, że nie mamy ręki do roślin ani przede wszystkim wiedzy na temat ich sadzenia i konkretnych wymagań, czas zmienić podejście i zdobyć nowe umiejętności. Najważniejsze informacje dotyczą warunków związanych z miejscem nasadzenia, takimi jak choćby nasłonecznienie, osłonięcie od wiatru czy wilgotność gleby. Inną, równie przydatną wiedzą jest ta dotycząca tego, jakie rośliny możemy sadzić obok siebie – niektóre rośliny korzystnie na siebie oddziałują, inne – zabierają przestrzeń i utrudniają wzajemny rozwój. Dotyczy to głównie warzyw, owoców i ziół, choć niekiedy także i kwiatów. Dobrym sąsiedztwem są dla siebie choćby:

  • bazylia i ogórek,
  • truskawka i cebula,
  • aksamitki i warzywa korzeniowe,
  • szpinak i rzodkiewka,
  • czosnek i pomidory.

Ogród na balkonie? To możliwe!

Duży, otwarty ogród to zarówno mnóstwo możliwości, jak i dodatkowej pracy. Z jednej strony możemy wybierać niemal dowolne rośliny, zarówno te niskopienne, jak i strzeliste, silne drzewa czy krzewy, a także całą masę kolorowych kwiatów czy roślin uprawnych.

Z drugiej jednak większa ilość roślin wymaga znacznie większej uwagi, odpowiedniej pielęgnacji, a połacie trawy – systematycznego koszenia. Jeśli, mimo braku ogrodu nadal chcemy poznać w praktyce tajniki ogrodnictwa, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć swój mały zielony zakątek na balkonie. Tam najlepiej sprawdzą się mało wymagające zioła, warzywa, takie jak cebula czy pomidory, krzewy owocowe, np. truskawka czy poziomka, niewielkie drzewka, pnącza, kolorowe kwiaty – wszystko zależy jedynie od ostatecznego efektu jaki chcemy osiągnąć oraz od warunków, jakie panują na naszym balkonie. Przydadzą się także proste narzędzia oraz skrzynki, doniczki i kwietniki (dostępne np. tutaj https://www.kaufland.pl/gazeta.html). Idealnie, jeśli znajdzie się jeszcze choć odrobina miejsca na kilka mebli ogrodowych. To wszystko sprawi, że nawet w centrum miasta będziemy mogli poczuć się jak w wymarzonym ogrodzie, a praca przy roślinach będzie okazją do odpoczynku i oderwania się od szarej codzienności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *