Wytyczanie przydomowych alejek i ogrodowych ścieżek to ważny element projektowania nawierzchni wokół domu. Podobnie jak planowanie podjazdu musi być dokładnie przemyślane, gdyż odpowiednio zaaranżowana przestrzeń wpływa nie tylko na walory użytkowe ogrodu, ale i nasze samopoczucie. Prezentujemy kilka zróżnicowanych stylistycznie kompozycji, z wykorzystaniem modnej w ostatnim czasie kostki brukowej.
Kolor, faktura oraz formaty – wszystko to wpływa na postrzeganie przez nas otoczenia. Dzięki odpowiednio dobranym zestawieniom jesteśmy w stanie uwypuklić płaskie i gładkie powierzchnie, a niewielkiej przestrzeni nadać głębi. Dlatego projektując ogród powinniśmy korzystać z bogatej oferty producentów materiałów wykończeniowy i pokusić się o realizację, często śmiałych i oryginalnych, projektów.
Proste czy kręte?
Podstawową funkcją ogrodowych alejek i ścieżek jest ułatwianie komunikacji domownikom – prowadzą do altany, placu zabaw, basenu czy drzwi wejściowych. Nie możemy jednak zapominać o ogromnym potencjale, jaki niosą ze sobą w kwestii aranżacyjnej i dekoracyjnej. Drewniany dom w stylu rustykalnym nie będzie prezentował się dobrze w otoczeniu nawierzchni o prostych i geometrycznych kształtach, tak jak źle będzie wyglądał nowoczesny dom otoczony bujną roślinnością w towarzystwie krętych i kolorowych dróżek. – Minimalistyczny styl budynku podkreśli stonowana kolorystycznie kompozycja, dopasowana do ogrodzenia albo elewacji wykonanej ze szkła czy blachy cynkowej. W takich aranżacjach świetnie sprawdzi się kostka Novator, która prostą formą i kolorystyką utrzymaną w szarych tonacjach stanowić będzie idealne uzupełnienie oszczędnego charakteru bryły. Kostka ta doskonale odnajdzie się także w towarzystwie roślinności o geometrycznych kształtach np. formowanych bukszpanów i dzikich traw oraz żwirowej nawierzchni, charakterystycznych dla nowoczesnych aranżacji ogrodowych – tłumaczy Tomasz Ługowski, projektant firmy Bruk-Bet. Zupełnie inaczej powinniśmy podejść do planowania otoczenia wokół tradycyjnych budynków. W tym przypadku efektownie będą wyglądały kręte, wijące się alejki, które zaprowadzą nas do nieco oddalonych i ukrytych za bujną roślinnością zakątków ogrodu. Do wykończenia takiej nawierzchni możemy zastosować bardziej nieregularne formaty kostek jak Monoryt lub pokusić się o zróżnicowanie kolorystyczne jej elementów, jak w przypadku kompozycji z wykorzystaniem kostki Detalit lub Logo.
Kontrastowe czy utrzymane w jednej tonacji?
Kolorystyka nawierzchni wokół każdego domu musi być dobierana starannie i z dużym wyczuciem. To zieleń, bez względu na styl ogrodu, powinna być w nim barwą dominującą. Wprowadzanie zbyt dużej ilości nawierzchni w mocnych, kontrastowych kolorach może zdominować piękną roślinność i odwrócić uwagę od bryły budynku, przez co zachwiane zostaną właściwe proporcje. Z kolei duże powierzchnie w ciemniejszych odcieniach mogą nie tylko optycznie zmniejszać ogród ale i stanowić konkurencję dla okazałych krzewów, kwiatów i drzew. – Bezpiecznym, a jednocześnie niezwykle modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w ogrodzie szarości oraz pasteli. Na takim tle soczysta zieleń trawnika zawsze będzie się prezentowała znakomicie. Alejki wyłożone kostką brukową w jasnych odcieniach można ująć w ciemniejsze kontury, jak w przypadku kostki Naturyt w kolorze kremu prowansalskiego i brązu wrzosowiska lub dodać kontrastowy, ożywiający element nawierzchni – podpowiada ekspert Bruk-Bet. Wbrew obiegowym opiniom beton jest niezwykle wdzięcznym materiałem. Różnorodność barw i kształtów sprawia, że z łatwością daje się układać w rozmaite wzory i dopasowywać do palety barw widocznej na elewacji budynku.
Odporne i łatwe w pielęgnacji
Nawet najlepiej zaaranżowane pod względem formy i kolorystyki ogrodowe alejki nie będą spełniały swojej funkcji jeśli zostaną wykonane z nieodpowiednich materiałów – ich grubość musi być uzależniona od intensywności i rodzaju obciążeń jakim będą poddawane. I tak do spacerowych ścieżek wystarczą kostki czterocentymetrowe, podczas gdy na podjeździe prowadzącym do garażu lub wiaty powinny być nieco grubsze 6-8 cm. Wybierając rodzaj nawierzchni warto zwracać również uwagę na wykończenie powierzchni licowej oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które zabezpieczą kostkę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i ułatwią utrzymanie jej w czystości.
Proste czy kręte, jednobarwne czy kolorowe? Decyzja dotycząca aranżacji otoczenia wokół domu zawsze powinna odzwierciedlać gusty i preferencje użytkowe domowników. Ważne, aby wszystkie elementy małej architektury tworzyły spójną całość i harmonizowały zarówno z bryłą, jak i kolorystyką budynku. Tylko taka kompozycja sprawi, że ogród będzie wymarzonym miejscem spędzania wolnego czasu i stanie się oazą spokoju.