Jak zaaranżować oświetlenie sypialni?

Zadaniem sypialni jest stworzenie odpowiednich warunków do snu oraz odpoczynku. Błędy aranżacyjne mogą skutkować pogorszeniem jakości snu, a w efekcie pogorszeniem samopoczucia. Dlatego warto dołożyć starań, by wnętrze sypialni zachęcało nas swoim wystrojem, a oświetlenie klimatycznym nastrojem. Istotny jest zarówno rodzaj opraw oświetleniowych, jak i ich rozmieszczenie.

Oświetlenie w sypialni powinno sprzyjać relaksowi. Spodziewamy się więc, że będzie miękkie, ciepłe i stonowane. Powinno też stwarzać komfortowe warunki do zatopienia się w lekturze, zanim zaśniemy. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, by było dostatecznie jasne i nie męczyło naszego wzroku, ale jednocześnie dawało poczucie intymności i pozwalało dzielącej z nami pokój osobie na spokojny sen. Wreszcie, musi dawać możliwość komfortowego wyboru odzieży w szafie garderobianej. Zatem powinno być jasne i mieć odpowiednią barwę, zbliżoną do światła naturalnego. Na koniec warto wspomnieć także o tym, że musi gwarantować odpowiednie warunki do porządkowania pomieszczenia. Jak zatem należy je zaaranżować?

Oświetlenie ogólne

Praktycznie w każdym pomieszczeniu, a zatem również w sypialni, należy zamontować oświetlenie ogólne. W tej roli dobrze sprawdza się lampa albo większa instalacja świetlna wykonana z kilku opraw umieszczonych na suficie. Jeśli użytkownik zdecyduje się na pojedynczą oprawę, może wybrać lampę wiszącą o dużych gabarytach oraz fantazyjnym kształcie, który stanie się niewątpliwą ozdobą wnętrza. Może też zdecydować się na jeden z efektownych plafonów, których sporo można znaleźć na stronie Lampy.it.

Niezależnie od formy oprawy i jej stylistyki bardzo ważny jest rodzaj emitowanego światła. Warto zwrócić uwagę na to, by światło sufitowe było dostatecznie jasne oraz rozproszone. Powinno doświetlać wszystkie zakamarki wnętrza, a jeśli do któregoś z nich nie dociera, należy pomyśleć o zamontowaniu dodatkowego źródła światła. Bardzo ważna jest też barwa światła. Uważa się, że w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku najlepiej sprawdza się światło o barwie ciepłej. W przeciwieństwie do światła zimnego, które stymuluje do działania i poprawia koncentrację, światło ciepłe pomaga nam się rozluźnić, zrelaksować i zasnąć. Zatem będzie wpływać bezpośrednio na jakość naszego snu i regenerację sił. W nowocześnie urządzonych sypialniach, których wystrój z natury jest zimny, można pokusić się o montaż oświetlenia o barwie neutralnej.

Oświetlenie funkcyjne

Oświetleniem, którego w sypialni nie powinno zbraknąć, są lampki w okolicy łóżka. W zależności od wystroju wnętrza inwestor może zdecydować się na małe lampki nocne ustawione po obu stronach łóżka, dużą lampę stojącą albo montaż kinkietów. Obowiązuje tu jedna, ważna zasada. Światło emitowane przez te oprawy nie może razić użytkowników w oczy i powinno być skierowane w taki sposób, by dawać komfort podczas wieczornego czytania.

Sypialnia jest też idealnym miejscem do wprowadzenia oświetlenia o charakterze dekoracyjnym. Może ono przyjmować różne formy. Raz będą to nadające wnętrzu przytulności girlandy, kiedy indziej oprawy o efektownych kształtach i bogatych zdobieniach, a jeszcze innym razem reflektory albo oprawy wpustowe, które skierowane w atrakcyjne pod względem wizualnym miejsce wyeksponują je na tle całej aranżacji.

Oświetlenie sypialni, ze względu na ważną funkcję, jaką pełni to pomieszczenie, powinno być dobrze przemyślane i odpowiednio zaaranżowane. Wzorować można się tutaj na projektach zaprezentowanych w magazynach wnętrzarskich albo na portalach internetowych poświęconych tej tematyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *