Jak urządzić niewielki warsztat majsterkowicza?

Wielu mężczyzn uwielbia majsterkować. Niestety niewielu z nich posiada własny przydomowy warsztat majsterkowicza. Aby jednak wszelkie prace związane z wykonywaniem drobnych napraw przebiegały sprawnie i bezpiecznie, warto wygospodarować trochę miejsca i odpowiednio urządzić funkcjonalny kącik do majsterkowania.

Najlepiej wyznaczyć oddzielne pomieszczenie (piwnica, garaż, wolny pokój). Prace w warsztacie mogą być dość głośne, pomieszczenie powinno być więc odpowiednio wygłuszone.

Stół lub blat do pracy

Centralnym punktem warsztatu jest stół. To na nim wykonywane są wszystkie prace i robótki. Stół powinien być wystarczająco wysoki i długi. Od wysokości stołu zależy zarówno wygoda podczas pracy, jak i zdrowie kręgosłupa. Dobierając wysokość stołu lub blatu należy wziąć pod uwagę pozycję, w której majsterkujemy – czy jest to pozycja stojąca czy siedząca. W razie potrzeby trzeba postarać się o wygodne krzesło.

Regały warsztatowe

Aby pomieścić wszystkie sprzęty i narzędzia, niezbędne będą odpowiednie meble. Na początku wystarczą szafki, półki i regały niepotrzebne w domu. Z czasem warto zainwestować w regały warsztatowe. Najlepiej sprawdzą się regały metalowe, ponieważ drewno nie jest odporne na wilgoć i inne warunki zewnętrzne. Przydadzą się też kartony i pudła do przechowywania różnych różnorodnych akcesoriów.

Narzędzia warsztatowe

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z warsztatem, koniecznie zaopatrzmy się w narzędzia pierwszej potrzeby – w młotki, piły, śrubokręty, kombinerki, klucze, miarki, poziomice, wiertarki, wkrętarki, itp.

Bezpieczeństwo podczas pracy

Podczas wykonywania wszelkich prac w warsztacie nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie i higienie pracy. Należy stosować odzież ochronną, rękawiczki, kask, okulary. Trzeba też mieć w zanadrzu apteczkę. Dobrze jest zaopatrzyć się w gaśnicę oraz upewnić się, czy wszystkie instalacje posiadają uziemienie.

Warsztat musi być też dobrze oświetlony. Najlepiej, by do warsztatu docierało światło dzienne, ale żeby pracować po zmroku trzeba wyposażyć warsztat w odpowiednie lampy. Powinny być nieco jaśniejsze od tych, których używamy w domu.

Jeżeli planujemy urządzić swój warsztat w bloku, upewnijmy się, czy nasze majsterkowanie nie będzie przeszkadzało sąsiadom. W piwnicy częstym problemem jest wilgoć i kiepska wentylacja. Koniecznie trzeba zadbać o dobrą wentylację, piwnica powinna być ogrzewana, by można było pracować w niej przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *