Nie zawsze w naszej kuchni znajdzie się miejsce na wyspę kuchenną, mikser planetarny, opiekacz do pieczywa i stół bez trudu gotowy pomieścić wszystkich gości. Niezależnie od tego Twoja kuchnia nadal może być miejscem łączącym całą rodzinę, a Ty — znakomitym szefem. Wszystko, czego potrzebuje mała przestrzeń, żeby podołać nawet najbardziej wymagającym użytkownikom, to kilka sprytnych pomysłów.
Myślenie strefowe
Żeby kuchnia była praktyczna powinniśmy uwzględnić w niej kilka istotnych stref. Strefa robocza, czyli miejsce służące do codziennego przygotowania posiłków. To w niej powstają domowe specjały, nie zawsze te proste i szybkie w obróbce. W strefie przechowywania znajdzie się miejsce dla całej zastawy stołowej, a strefa zapasów to lodówka i szafki, w których trzymamy produkty suche, niepotrzebujące zimna. Równie ważne są strefy zmywania i gotowania. Dodatkowo mieszkając w małej przestrzeni często w kuchni musimy znaleźć miejsce na strefę jadalnianą. Przepis na udaną kuchnię to właśnie połączenie tych wszystkich stref i ustawienie ich w taki sposób, żeby dobrze ze sobą współgrały. Znając już podstawy teorii zastanówmy się jak znaleźć ich zastosowanie w praktyce.
Przechowywanie w kuchni
Przy aranżacji kuchni pierwszym krokiem powinno być przemyślenie tego w jaki sposób korzystamy z kuchni, i ułożenie zgodnie z tym całego wyposażenia. Najwygodniej będzie przechowywać przedmioty według częstotliwości ich używania, dlatego warto upewnić się, że rzeczy po które będziemy sięgać codziennie znajdują się w łatwo dostępnym miejscu. Przechowywanie jest jednym z najważniejszych elementów w małej kuchni. Używając plastikowych pudełek w różnych rozmiarach, zamiast fabrycznych opakowań, wykorzystujemy całą przestrzeń w szafkach, dbamy o ich przejrzystość i dobrą organizację. Taki prosty sposób potrafi zaoszczędzić więcej miejsca niż nam się wydaje. Spróbuj być kreatywny w kwestii przechowywania. Znajdź miejsca, w których widzisz niewykorzystaną przestrzeń, takie jak szczeliny między półkami, z tyłu szafek czy pod zlewem, nieużywane narożniki i parapety. Przechowywanie może być także estetyczne. Elegancki stojak na wino czy ozdobne słoiki na przyprawy są nie tylko praktyczne, ale mogą też zostać wyeksponowane w roli ozdoby. Pomyśl również o wykorzystaniu przestrzeni na ścianach i drzwiach — wieszak na przybory kuchenne lub magnetyczna deska na nóż to świetne, funkcjonalne rozwiązanie.
Meble do małej kuchni
Kuchnia zazwyczaj potrzebuje zestawu mebli kuchennych tworzącego spójną całość. Często istnieje możliwość personalizacji gotowego zestawu mebli tak, by odpowiadały naszym potrzebom. Personalizując taki zestaw kierujmy się wspomnianą wcześniej łatwością użytkowania. Dodatkowo, jeśli w naszej kuchni musimy uwzględnić kącik jadalniany, warto zadbać, żeby był on jak najbardziej wielofunkcyjny. Doskonałym rozwiązaniem będzie tutaj stół kuchenny rozkładany. Na codzień złożony, ustąpi miejsca zabieganym kucharzom, a kiedy po całym dniu będziemy chcieli zasiąść przy wspólnej kolacji, bez problemu pomieści całą zastawę. Dobrymi towarzyszami dla stołu będą krzesła drewniane do kuchni, które wpasują się w każdą aranżację i nadadzą pomieszczeniu przytulnego klimatu. Przy ich wyborze pamiętajmy jednak, żeby dało się je łatwo wsunąć pod stół, co zaoszczędzi sporo cennej przestrzeni.
Wszystko ma swoje miejsce, wszystko ma swój cel
Dobrze zorganizowana kuchnia oznacza, że wszystko ma swoje miejsce, a przedmioty, które się w niej znajdują — jasno określone przeznaczenie. Takie podejście jest szczególnie ważne jeśli nie dysponujemy dużą ilością miejsca. Rozwiązania w kuchni powinny dobrze usprawniać naszą codzienną rutynę i współgrać z naszymi potrzebami. W końcu to kuchnia jest pomieszczeniem domowym, w którym spędzamy najwięcej czasu…