Jak prawidłowo wyregulować okno?

Bez względu na to, jakie okna mamy zamontowane w naszym mieszkaniu lub domu, wraz z latami użytkowania, okno zużywa się pod wpływem zarówno otwierania, uchylania i zamykania, jak i zewnętrznych warunków atmosferycznych, zmiany temperatur oraz wilgotności, na które nie mamy wpływu. Problem z nieszczelnym oknem nie musi od razu oznaczać konieczności wymiany przez nas okna. Każde okno posiada możliwość regulacji, którą możemy wykonać samodzielnie bez potrzeby wzywania fachowca.

Kiedy powinniśmy wyregulować okno

Po zmianie pory roku, z zimowej na wiosenną, lub ciepłej jesieni na mroźną zimę, podczas próby otwarcia lub uchylenia okna, możemy zauważyć wcześniej niespotykane tarcie elementów konstrukcyjnych. Prawdopodobnie właśnie ze względu na duże amplitudy temperatur nastąpiło przekroczenie wartości siły operacyjnej. Może to dodatkowo powodować zmniejszenie wodoszczelności naszego okna oraz zdarzać się mogą problemy o prawidłową przepuszczalnością powietrza z zewnątrz do naszego mieszkania lub domu. Innym powodem, dla którego warto wykonać regulację okna, jest przypadkowe szarpnięcie, które spowoduje opadnięciem skrzydła okna, które nie będzie domykać się prawidłowo. W tym i innych podobnych przypadkach niezbędna będzie ręczna korekcja ustawienia całego skrzydła okiennego.

W jaki sposób poprawnie wyregulować okno?

Siła docisku okna jest uzależniona od odpowiedniego ustawienia okucia znajdującego się w dolnym zawiasie okna. Okucie to jest również odpowiedzialne za prawidłowe ułożenie całego skrzydła w ramie okiennej. W celu odpowiedniego zwiększenia lub zmniejszenia tego siły docisku musimy w odpowiedni sposób za pomocą 4 milimetrowego klucza imbusowego przesunąć rolki ryglujące w stronę uszczelki. Należy pamiętać o tym, iż nie możemy docisnąć rolki zbyt mocno, gdyż będzie to powodować problem ze swobodnym zamykaniem oraz otwieraniem okna. Tego typu zabieg powinniśmy wykonać w okresie jesiennym, by skutecznie uszczelnić okno przed wpływem niepowołanego zimnego powietrza. Na wiosnę, gdy będziemy chcieli poprawić wentylacji pomieszczenia, powinniśmy dokonać odwrotnego procesu, czyli odsunąć rolkę od uszczelki, mając na uwadze jednak to, by okno nadal było szczelne.

W momencie, gdy chcemy wykonać pionową regulację okna, należy usunąć osłonę zawiasu, a następnie dokręcić śrubę regulującą za pomocą imbusa, co pozwoli na podwyższenie stanu skrzydła okiennego. Jeżeli w naszej ocenie okno jest ustawione zbyt wysoko, należy śrubę regulującą delikatnie odkręcić. Ten zabieg w szybki i sprawny sposób pozwoli nam wyregulować okno i dostosować jego parametry w ramie okiennej do naszych preferencji.

Co zrobić, jeżeli regulacja wykonana przez nas nie przynosi zamierzonego efektu?

Zdarzyć się może sytuacja, gdy pomimo naszych samodzielnych starań, okno w dalszym ciągu jest nieszczelne bądź znajduje się w nieodpowiedniej pozycji. W tym momencie warto wezwać specjalistyczną ekipę fachowców, którzy w profesjonalny sposób za pomocą specjalistycznych narzędzie dokonają prawidłowej regulacji naszego okna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *