Jak często i po co zmieniać pościel?

Dbanie o odpowiednią higienę wiąże się z regularnym zmienianiem bielizny, szczotkowaniem zębów, braniem kąpieli, częstym myciem rąk, ale także praniem oraz zmianą pościeli w łóżku. Ta czynność co prawda nie wymaga takiej regularności, ale nadal powinno się zadbać o właściwy stan bielizny pościelowej. Dlaczego warto to robić?

Zasadniczo nie da się w oczywisty sposób odpowiedzieć na pytanie: jak często zmieniać pościel. Dlaczego? Jest to związane z predyspozycjami danego człowieka, a także częstotliwością spania we własnym łóżku. To oczywiste, że mniej zużyty będzie model posiadany na przykład przez koncertującego po całej Polsce muzyka, niż osoby codziennie spędzającej wieczory w domu. Dochodzi do tego pytanie, czy w łóżku śpi jedna osoba, czy też para?

Co ile powinno się zmieniać pościel?

Zabrudzenia powodujące konieczność zmiany bielizny pościelowej to przede wszystkim martwy naskórek odpadający od ciała człowieka w mikroskopijnych ilościach, nie do zobaczenia gołym okiem. Chodzi także o włosy oraz ewentualne jedzenie, resztki śliny, łój, płyny ustrojowe lub sierść psa/kota. Zmiana pościeli jest jednak konieczna głównie przez ilość znajdujących się w niej roztoczy. Chodzi o gatunek pajęczaków, który odżywia się na różne sposoby, również zjadając ludzki naskórek. Do tego dochodzą całe miliony bakterii, które mogą powodować różne dolegliwości dermatologiczne. Nie bez powodu alergicy zmieniają pościel wyjątkowo często.

Należy to robić regularnie, najlepiej co około dwa tygodnie, a nawet co tydzień. Oczywiście, istnieją sytuacje, kiedy powinno się to robić znacznie częściej. Na przykład chora osoba (chociażby na grypę) wydziela z ciała spore ilości potu i różnych bakterii, przez co pościel trzeba zmieniać nawet co dwa dni.

Jak często prać pościel?

Niestety, według statystyk zmiana pościeli przez obywateli naszego kraju, ma miejsce stosunkowo rzadko. Lekarze alarmują, że znaczna część społeczeństwa ubiera inną bieliznę pościelową raz na nawet kilka miesięcy. To bardzo negatywne zjawisko, ponieważ może źle wpływać na stan ludzkiego organizmu. Przez brak higieny w tym zakresie zwiększa się ryzyko zachorowania chociażby na egzemę. Sytuacja jest podobna w reszcie świata. W Wielkiej Brytanii co piąta osoba deklaruje, że zmienia pościel najwyżej raz w miesiącu, a to stanowczo za rzadko.

Roztocza znajdujące się w pościeli mogą otrzymać od człowieka idealną pożywkę, dlatego, kiedy pościel nie jest zmieniana, łóżko staje się swoistą wylęgarnią. Owe roztocza natomiast bardzo źle wpływają na ludzkie drogi oddechowe, powodując nieraz katar, a w poważniejszych przypadkach astmę. Te mikroskopijne stworzenia „dobrze się czują” w zakurzonych miejscach, dlatego należy często odkurzać swoją sypialnię, co najmniej raz w tygodniu, a także codziennie usuwać kurz z mebli. Dobrym pomysłem jest także regularne wietrzenie sypialni, każdego dnia minimalnie przez kilkanaście minut. Warto również zadbać o higienę własnego ciała przed snem – wieczorny prysznic to bardzo dobry nawyk, który przekłada się na czystość pościeli.

Niewiele osób zdaje sobie także sprawę z tego, że eliminacja bakterii, roztoczy itd. z pościeli jest zależna od sposobu, w jaki się pierze. Zasadniczo podstawowym błędem wielu osób jest przeładowanie pralki. Sprawia to, że w tkaninie zostaje sporo detergentu i brudu, ponieważ ta nie ma okazji do wypłukania. Dochodzi do tego fakt, że przez takie działania materiał może się stać mniej przyjemny w dotyku. Należy także wspomnieć o odpowiednim programie prania. Jeżeli dana pościel jest naprawdę brudna, to zwyczajny tryb może nie być wystarczający. Błędem jest także umieszczanie z nią w bębnie ręczników – nie powinno się tego robić! Zamiast tego lepiej postawić na lekką odzież. Z kolei istotny jest czas prania, ponieważ krótki tryb może nie doprać danego modelu, a długi spowoduje skurczenie się materiału. W każdym przypadku należy również obowiązkowo czytać metkę. Dzięki niej można się dowiedzieć, jaka jest odpowiednia temperatura prania. Za niska może nie pozbyć się wspominanych roztoczy.

Informacje zostały udzielone przez sklep http://posciel.biz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *