Inteligenty dom – ile kosztuje takie rozwiązanie?

Smart Home to rozwiązanie, które może usprawnić codzienne funkcjonowanie i zapewnić lepsze bezpieczeństwo, niezależnie od tego czy posiadamy mieszkanie czy dom poza miastem. Ile jednak kosztuje takie rozwiązanie i co składa się na ostateczną cenę?

Koszty automatyki w mieszkaniu

Na całość kosztów, jakie pociąga za sobą smart home składa się po pierwsze dodatkowa ilość kabli i zasilaczy, które łączy się ze sobą. Są one niezbędne by móc stworzyć punkty sterowania np. siłowników do zamykania i otwierania okien i rolet czy regulowania temperatury w domu. Cena takich kabli zaczyna się do kilkudziesięciu złotych netto na metr kwadratowy mieszkania lub domu. Dotyczy to prostego rozwiązania w formie inteligentnego domu. Wiele osób rozważa kwestie przygotowania domu pod funkcję „smart” już na etapie budowy, kiedy położenie kabli jest wygodniejsze i nie wymaga modernizacji. To też oszczędność finansowa.

Po więcej informacji odwiedź stronę Salus Smart Home

Koszty innych urządzeń dla inteligentnego domu

Cena za pozostałe urządzenia, jakie ma zawierać inteligentny dom waha się w zależności od danego wariantu systemu i technologii. Dla prostego systemu jednostka do zarządzania, która jest najistotniejsza, kosztuje od kilku tysięcy złotych i więcej, a zasilacz magistrali przewodowej kilkaset złotych – zależnie od producenta. W sytuacji, kiedy wskazanymi elementami chcemy zarządzać zdalnie to należy doliczyć miesięczną opłatę za łącze do chmury danych, a także geolokalizację i powiązanie z serwisem. Osobne koszty odnoszą się też do takich rozwiązań jak np. zarządzanie roletą lub otwieraniem i zamykaniem okien. Wiele kolejnych elementów wyposażenia systemu w smart home zależy od producenta i ceny mogą się różnić. Wiele osób może osiągnąć oszczędności, kiedy decyduje się na zamontowanie sprzętów i kabli pod system inteligentnego domu już na etapie projektowania lub budowy domu. Wówczas niektóre ze wskazanych wyżej kosztów odejmuje się, ponieważ i tak wymagają zakupu podczas budowy. Takim produktem są choćby głowice do regulacji grzejników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *