Instalacja centralnego ogrzewania – co musisz o niej wiedzieć?

Koszt podłączenia centralnego ogrzewania w kotłowni, to nierzadko dość odczuwalny wydatek. Przed rozpoczęciem działań związanych z instalacją, należy się dokładnie zastanowić nad pewnymi kwestiami. Jakość centralnego ogrzewania będzie miała wpływ na późniejsze koszty związane z eksploatacją budynku. Trzeba przeanalizować wiele aspektów, związanych z projektem instalacji, metodą ogrzewania oraz jej wykończeniem. W dzisiejszym artykule spróbujemy wyjaśnić kilka istotnych kwestii.

Podłączenie pieca centralnego ogrzewania – cena

Kluczowym aspektem mającym wpływ na cenę instalacji CO będzie miał metraż budynku. Od rodzaju zależy również jaka metoda ogrzewania będzie najlepsza. Kominek z płaszczem wodnym może nie wystarczyć, jeżeli mamy do czynienia z powierzchnią powyżej 130 m2. Należy o tym pamiętać, szczególnie w przypadku piętrowych domów czy mieszkań dwupoziomowych.

Najpopularniejszą metodą ogrzewania jest tak zwana metoda pośrednia – tradycyjne grzejniki. Wodny system grzewczy umożliwia efektywne dogrzanie całego budynku. Jeżeli jest podłączony do miejskiej sieci gazowej, najczęściej domownicy decydują się na ogrzewanie domu gazem. W innym przypadku, stosuje się paliwo stałe: eko-groszek, olej opałowy lub drewno.

Instalacja gazowa jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga regularnej kontroli i podtrzymywania ognia. Kompletna instalacja grzewcza jest również stosunkowo tania, a ceny gazu w miarę stabilne. Należy jednak zamontować sieć gazową i odpowiednio przystosowany do budynku piec LPG. W przypadku montażu instalacji gazowej na powierzchni 80m2 sprawa wygląda następująco:

  • koszt grzejników + instalacja C.O. + materiały + montaż = ok. 7200 zł netto
  • ogrzewanie podłogowe + materiały + montaż = ok. 7920 zł netto
  • wyposażenie kotłowni = ok. 13 200 zł netto.

Kiedy najlepiej rozpocząć instalację CO?

Najlepiej rozpocząć instalację w momencie, gdy dom znajduje się w stanie surowym – jest nieotynkowany i brakuje posadzek. W ten sposób można uniknąć uszkodzenia podłogi i ścian, a świeżo zamontowane rury będzie można przykryć. Jest to również znacznie tańsze przedsięwzięcie, które nie wymaga kucia ścian. Oczywiście, jeżeli

Jak wygląda montaż centralnego ogrzewania?

Po pierwsze, należy określić dokładne miejsce zawieszenia grzejników, jak również punkty połączenia rur i rozdzielaczy. Następnie, fachowiec zaprojektuje linie przebiegu rur grzewczych, a wtedy będzie można zakupić odpowiedni model kanalizacji. Dla przykładu, instalując CO na powierzchni 160 m2, w zależności od specyfiki budynku, przeważnie zużywa się od 80-100 metrów rur.

Alternatywą dla ogrzewania centralnego, które opiera się na grzejnikach, może być ogrzewanie podłogowe. Jeżeli nie chcemy, aby w naszym domu czy mieszkaniu pojawiły się nieestetyczne grzejniki, można zdecydować się na ten wariant.

Wybór pieca – gazowy czy na paliwo stałe

Jeżeli stoisz przed wyporem odpowiedniego pieca do instalacji, warto mieć na uwadze moc urządzenia. Im większy metraż pomieszczenia, tym większą moc powinien mieć piec. A jeżeli chcemy w ten sposób ogrzewać również wodę, warto o jeszcze większą moc. Minimalna i zalecana moc pieca LPG, do ogrzania powierzchni 160m2 to 25kW.

Następnie, należy wybrać odpowiednią funkcję działania:

  • jednofunkcyjne – ogrzewają pomieszczenie,
  • dwufunkcyjne – ogrzewają również wodę.

Wato również zwrócić uwagę na rodzaj komory spalania, ponieważ może to mieć istotny wpływ na funkcjonowanie pieca i bezpieczeństwo. Na tę kwestię ma z kolei wpływ wielkość kotłowni, w której zainstalujemy piec.

  • o otwarta komora spalania – powierzchnia kotłowni nie może być mniejsza niż 8m3. Należy również pamiętać by zachować bardzo dobrą wentylację pomieszczenia, aby uniknąć zaczadzenia.
  • o zamknięta komora spalania – może być umieszczony w kotłowni o minimum 6m3. Taka konstrukcja pobiera powietrze z zewnątrz pomieszczenia, w związku z czym nie miesza się ze spalinami, które wydobywają się z kotła.

Pozostałe elementy instalacji

Do pozostałych elementów instalacji CO zaliczają się: elementy wyposażenia kotłowni takie jak pompy, zawory czy system rozprowadzający wodę. Koszt kompletnego wyposażenia kotłowni, wraz z piecem na paliwo stałe waha się między 9.000 – 17.000 zł. W przypadku kupna pieca LPG, koszty wynoszą od 9.100 – 23.000 zł. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zapytać o poradę. Jeżeli pochodzisz z Wrocławia, wejdź na stronę hydraulik Wrocław i skorzystaj z profesjonalnego doradztwa w wyborze najlepszej instalacji CO w Twoim domu.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *