W kontekście troski o środowisko naturalne każda, nawet najmniejsza zmiana ma dziś znaczenie – to, że wymienisz żarówki w swoim domu na żarówki energooszczędne, również. Przy okazji zyska na tym Twój portfel, bo energooszczędne oświetlenie domu może w comiesięcznym rozrachunku dać wymierne korzyści. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie żarówki wybrać i co można zrobić, aby dom świecił się w zgodzie z ekologią.
Energooszczędne oświetlenie domu – włącz zielone światło dla planety
Dla ratowania środowiska naturalnego nawet niewielkie, jednostkowe zmiany mają dziś ogromne znaczenie. To, czy wyłączysz lampkę, kiedy jej nie potrzebujesz – również, jeśli tylko odpowiednio dużo osób zrobi to samo. Rozsądne gospodarowanie energią elektryczną może przynieść nie tylko oszczędność zasobów, które mamy na Ziemi, ale i oszczędność pieniędzy w Twoim portfelu. Zamiana oświetlenia na energooszczędne naprawdę ma sens – szczególnie jeśli będzie to zamiana żarówek na LED-owe. LED-y to dziś najbardziej ekologiczne i ekonomiczne oświetlenie. Poznaj jego zalety!
Technologia LED
W 2014 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki zdobyli trzej japońscy naukowcy: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura. Był to nietypowy wybór – z tego względu, że Komisja Noblowska postanowiła uhonorować wynalazek, który powstał w… latach 90. Japończycy wynaleźli wówczas tzw. niebieską diodę LED. Długo musieli jednak czekać na to, aż świat wykorzysta ją w pełni. Dopiero niemal 20 lat później okazało się, jak przełomowe było to odkrycie. Niebieskie diody LED umożliwiły stworzenie wydajnego i energooszczędnego źródła światła, które powoli zaczyna wypierać z rynku tradycyjne żarówki.
W czym tkwi przewaga technologii LED? Przede wszystkim jest o wiele bardziej wydajna. Działanie diod LED opiera się na zjawisku elektroluminescencji, które, mówiąc najprościej jak się da, umożliwia bezpośrednią zamianę prądu na światło. W przypadku klasycznej żarówki jest jeszcze etap pośredni, czyli wytworzenie ciepła – umieszczony w bańce żarówki wolframowy drucik podgrzewa się do określonej temperatury i dopiero wówczas zaczyna świecić.
Ta różnica w działaniu sprawia, że diody LED pobierają niewiele energii – do wytworzenia tej samej ilości światła, co tradycyjne żarówki, potrzebują zaledwie 9–10W, a więc nawet 10 razy mniej. Jednocześnie są o wiele bardziej wytrzymałe. Średni czas pracy LED-ów to ok. 30 tysięcy godzin, co przy standardowym użytkowaniu daje żywotność na poziomie nawet kilkunastu lat. Tradycyjną żarówkę w tym czasie trzeba byłoby wymienić 30-krotnie.
Jednocześnie LED-y są prostsze w utylizacji. W przeciwieństwie do świetlówek nie zawierają szkodliwej rtęci i mogą zostać poddane recyklingowi. W pełni zasłużyły więc na miano najbardziej ekologicznego źródła światła.
Rozsądne gospodarowanie energią – żarówki ze ściemniaczem
Wymiana standardowych żarówek, halogenów czy świetlówek na LED-y to widoczna oszczędność – a na dodatek oszczędność podwójna, bo i dla portfela, i dla planety. Jeszcze więcej korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych, można uzyskać, uzupełniając oświetlenie o ściemniacze, które umożliwiają sterowanie natężeniem światła. Nie zawsze kiedy włączamy lampy, potrzebujemy, aby świeciły one z pełną mocą – często wystarczyłoby delikatne podświetlenie. Korzystanie ze ściemniaczy spowalnia zużycie żarówek i zmniejsza pobór prądu – szacuje się, że nawet o 20%.
Inteligentne oświetlenie domu w służbie ekologii
Widoczne oszczędności w poborze energii daje też montaż systemu inteligentnego oświetlenia, takiego jak Philips Hue. Dzięki możliwości sterowania światłami z poziomu aplikacji w smartfonie czy za pomocą pilota zyskuje się pełną kontrolą nad tym, co i kiedy się świeci – żadna z lamp w domu nie będzie więc włączona bez potrzeby. Dodatkowo inteligentne oświetlenie można dowolnie programować, tak, aby światła w danym pomieszczeniu wyłączały się automatycznie o określonej porze. Już nigdy nie zapomnisz więc o zgaszeniu lampy na tarasie czy w przedpokoju. Oczywiście takie inteligentne światła również można rozjaśniać i przyciemniać, dostosowując do aktualnych potrzeb.
System inteligentnego oświetlenia niesamowicie ułatwia życie i daje dużą wygodę. Oszczędne gospodarowanie energią elektryczną umożliwią jednak nawet najprostsze czujniki zmierzchu i ruchu – dzięki nim oprawy oświetlające numer domu będą świecić tylko i wyłącznie w nocy, a lampa na podjeździe zgaśnie, gdy domownik zaparkuje samochód i wejdzie do budynku.
Myśląc o korzyściach, jakie może dać energooszczędne oświetlenie, warto pamiętać tylko o jednym: jakości. Tanie, marketowe LED-y nie będą tak skuteczne i wydajne, jak produkty renomowanych firm. Szukając oszczędności, nie warto rezygnować z jakości. Sprawdź sam, jak szybko inwestycja w zamianę zwykłych żarówek na LED-y przyniesie Ci realny zysk.
LED-y renomowanych marek znajdziesz na karel2.pl.
Źródło zdjęć: shutterstock.com