Dużo wody i dużo czułości – czego naprawdę potrzebują Twoje rośliny

Posiadanie roślin doniczkowych w swoim otoczeniu może zdziałać cuda. Ożywiają wnętrze, urozmaicają wystrój, odprężają, oczyszczają powietrze. Pachną i są piękne. Kwiaty dają nam tak wiele. Ale czego tak naprawdę potrzebują od nas?

Nie narażaj mnie na stres

To powiedziałyby domowe rośliny, gdyby potrafiły mówić. Największym stresem jest dla nich brak lub niedostatek wody. A tak niewiele trzeba, żeby o to zadbać. Wystarczy dobry nawóz z hydrożelem. TerraCottem to produkt, który nie tylko zapobiega wysuszaniu podłoża ale także znakomicie odżywia rośliny. Zawarty w nim hydrożel dosłownie magazynuje wodę na „czarną godzinę”. Czyli chroni rośliny przed utratą wody, w sytuacjach kiedy nie będą odpowiednio podlewane. Po za tym nawozy z hydrożelem to także świetne odżywki dla roślin. Dbają o ich kondycję, dostarczają cennych składników, ale także wspomagają wzrost i przedłużają kwitnienie. Co więcej, taki nawóz wspomaga ukorzenianie. Nawóz z hydrożelem warto kupić naprawdę dobrej jakości. Tym bardziej, że stosuje się go bardzo rzadko i w minimalnych ilościach. Niektórym roślinom wystarczy podać ten specyfik raz na 8 lat! Zastosowanie nawozów jest banalne. Dodaje się je do podłoża podczas przesadzania. TerraCottem sprawdzi się w doniczkach w mieszkaniu, na balkonie, w klombach i w ogrodzie.

Wysuszenie to prawdziwa katastrofa. Wybierając się na dłuższy wyjazd dobrze zadbać o rośliny w sprytny sposób. Istnieją ceramiczne wkładki lub skraplacze w postaci małych rurek. Ich działanie polega na powolnym oddawaniu wody do podłoża rośliny. Jeśli wyjazd jest nagły i nikt nie może wpaść podlać kwiaty, można poradzić sobie i bez takich gadżetów. Wystarczy mała butelka napełniona wodą i włożona do doniczki do góry nogami.

Kto lubi nagłe zmiany? Na pewno nie kwiaty doniczkowe. Aby oszczędzić im stresu warto przemyśleć każde przemeblowanie w mieszkaniu. Rośliny mają swoje indywidualne upodobania co do nasłonecznienia. Zazwyczaj można się o tym dowiedzieć z dołączonej do kwiatu ulotki. Jeśli znalazło się już raz wspaniałe miejsce – może lepiej wcale go nie zmieniać? Odporne rośliny być może przezwyciężą niedogodności i przystosują się do nowych warunków. Ale delikatne gatunki mogą brzydko odpowiedzieć na takie zabiegi. Najgorsza z możliwych przeprowadzek to z wschodniego na zachodnie okno.

Mów do mnie czule

Chyba nie ma nikogo, kto jeszcze nie wie, że do roślin trzeba mówić. I to nie zwyczajnie, lecz z czułością. Mało tego – badania dowiodły, że rośliny tworzą swego rodzaju więź z osobą, która o nie dba. Dobrze traktowane rosną lepiej i są zdrowsze. Ciekawy eksperyment przeprowadziła znana szwedzka sieć marketów. Dwie rośliny pielęgnowano przez miesiąc w taki sam sposób. Ale do jednej mówiono czule, a drugą – obrażano i poniżano. Po miesięcznym eksperymencie „kochana” roślina była wyższa i zdrowsza od gnębionej towarzyszki.

Kwiaty domowe potrzebują od nas naprawdę niewiele. Dobry nawóz z hydrożelem i zapas wody na czas wyjazdu uchronią je przed stresującą suszą. Utrzymanie jednego miejsca i ciepłe słowo od czasu do czasu sprawią, że kwiaty będą jeszcze piękniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *