Dobrej jakości węgiel – czym powinien się charakteryzować?

To, w jaki sposób ogrzewamy nasze domy ma wpływ na środowisko naturalne oraz jakość powietrza. Jednocześnie alternatywne sposoby ogrzewania są bardzo kosztowne, przez co wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. Dlatego też kluczowe znaczenie ma wybieranie dobrej jakości opału. Przyjrzyjmy się więc czym powinien charakteryzować się węgiel, którego spalanie nie będzie przyczyniało się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska.

Wysoka kaloryczność

Poszukując węgla, który spełni nasze oczekiwania warto zacząć od sprawdzenia kaloryczności danego opału. Im jest ona wyższa tym lepiej dla nas oraz środowiska naturalnego. Węgla o wysokiej kaloryczności spalamy bowiem znacznie mniej.

Dobra spalarność

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę poszukując dobrej jakości węgla jest to, w jaki sposób się spala. Dobry węgiel wypala się do czysta, powstaje z niego nieduża ilość popiołu. Podczas spalania węgiel nie powinien smolić.

Brak zanieczyszczeń i siarki

Częstym problemem z jakim spotykają się osoby palące węglem jest spore zanieczyszczenie opału. W węglu znaleźć możemy kamienie, metal czy piasek. Warto więc wybierać taki rodzaj opału, który jest poddawany jest procesowi oczyszczania. Obecnie producenci decydują się np. na dokładne płukanie węgla, dzięki czemu znajduje się w nim znacznie mniej zanieczyszczeń.

Poszukując węgla warto więc zapytać sprzedawcę, czy opał, który wybieramy był w jakikolwiek sposób oczyszczany.

Niewielka ilość dymu

Dobrej jakości węgiel charakteryzuje się również powstawaniem niewielkiej ilości dymu w trakcie jego spalania. Obecnie na rynku możemy znaleźć takie rodzaje węgla, które spalane w kotłach retortowych są praktycznie bezdymne. Warto na nie stawiać, ponieważ oznacza to zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery.

Jak znaleźć węgiel spełniający te kryteria?

Nie da się ukryć, że znalezienie węgla, który spełniałby wszystkie te kryteria może być trudne. Na szczęście jest to możliwe. Wystarczy, że dokładnie zapoznamy się z wszystkimi informacjami, jakie podaje nam producent węgla oraz opiniami, jakimi cieszy się dany produkt w internecie. Nie warto również decydować się na zakup dużej ilości opału, jeśli nie mamy pewności, że spełni on nasze oczekiwania. Zakup niewielkiej ilości węgla i sprawdzenie w jaki sposób się spala pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Podsumowując, rezygnacja z ogrzewania domu węglem nie jest konieczna. Jeśli jednak nie chcemy przyczyniać się do zanieczyszczania powietrza warto stawiać na węgiel najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *