Czy ogrzewanie sufitowe to dobre rozwiązanie? Wady i zalety

Ogrzewanie płaszczyznowe kojarzy się przede wszystkim z coraz popularniejszymi podłogówkami. Pomieszczenie to jednak nie tylko podłoga, równie dobrze może być to sufit, czy jednak ogrzewanie sufitowe jest naprawdę korzystnym rozwiązaniem?

Zero zmian w aranżacji

Ogrzewanie podłogowe bądź ścienne to szereg plusów i jeden poważny feler – ograniczenia w aranżacji wnętrz. Ogrzewanie sufitowe rozwiązuje ten problem, nie trzeba rezygnować z parkietów i puszystych dywanów, nie będą przeszkadzać wielkie szafy i ciężkie sprzęty stojące na podłodze. Jedyne, co trzeba wziąć pod uwagę, to miejsce montażu wiszącej lampy. Grzejników na wierzchu też oczywiście nie ma, a powierzchnia sufitu może być ozdobnie wykończona.

Ryzyko uszkodzenia jest mniejsze niż w przypadku ogrzewania podłogowego bądź ściennego, ponieważ na suficie niczego się nie stawia, nic ciężkiego na niego nie upadnie, nie wbija się w niego gwoździ by powiesić obraz czy inną ozdobę.

Wysoki komfort

Ogrzewanie sufitowe zapewnia równomierny rozkład ciepła w pionie, więc nie ma znaczenia, gdzie ustawimy np. łóżko albo fotel do czytania – w każdym miejscu będzie tak samo przyjemnie. To idealne rozwiązanie w pomieszczeniach ze skosami, gdzie zawsze jest problem z ogrzaniem całej dostępnej przestrzeni.

Co więcej, systemy oferowane między innymi przez Uponor.pl łączą ogrzewanie sufitowe z systemem chłodzącym, dzięki czemu latem nie jest w domu potrzebna dodatkowa klimatyzacja. Powietrze, zarówno to ciepłe, jak i chłodne, jest wolne od zanieczyszczeń i nie tak suche jak przy tradycyjnych systemach grzewczych, więc nie będzie dokuczać alergikom oraz osobom z chorobami układu oddechowego.

Co może przeszkadzać?

Ogrzewanie sufitowe ma jednak pewne minusy. Najpoważniejszym jest sposób ogrzewania – ciepłe powietrze nie opada, więc cieplej będzie na wysokości głowy, a nie w nogach, co niektórym osobom może przeszkadzać. Z tym wiąże się także kolejna niedogodność – aby osiągnąć tę samą wydajność co podłogówka, ogrzewanie sufitowe musi być ustawione na wyższą temperaturę, co pociąga za sobą nieco wyższe rachunki.

W bardzo wysokich pomieszczeniach trzeba też uważać na to, by nie przekroczyć maksymalnej dopuszczalnej temperatury, a jeśli pomieszczenie ma być dobrze nagrzane, niezbędne są znacznie droższe maty grzewcze o dużo wyższej mocy.

Dla wielu osób przeszkodą będzie również wysoki koszt instalacji, bo chociaż samo korzystanie z ogrzewania sufitowego kosztuje mniej, na początek właściciel domu musi wydać jednorazowo niemałą kwotę na montaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *