Czy materace lateksowe uczulają?

Lateks to materiał, który bardzo często wykorzystywany jest do produkcji materacy. Pierwsze modele na jego bazie zostały stworzone w 1926 roku i przez prawie sto lat zostały one poddane wielu modyfikacjom. Materace lateksowe nadal jednak rodzą wiele pytań wśród ludzi, a jednym z nich jest to, czy mogą one uczulać. W poniższym artykule postaramy się rozwikłać tę zagadkę.

Czy materace lateksowe mogą uczulać?

Na lateks uczulenia może dostać każdy z nas i w każdym momencie życia. Alergia na tego rodzaju materiał to z reguły przypadłość personelu medycznego, który na co dzień musi pracować w bardzo trudnych warunkach. Warto dodać, że znacznie częściej uczula lateks naturalny niż syntetyczny. Dlaczego? Otóż za wszystko odpowiedzialne są białka zawarte w mleczku kauczukowym, wykorzystywanym do produkcji lateksu.

(Materace lateksowe – https://sembella.pl/produkty/materace/lateksowe/)

Materace lateksowe oferowane przez producentów nie są w całości wykonane z naturalnego materiału, a to dlatego, że są bardzo drogie. Ich produkcja jest również bardzo kosztowna, dlatego, że mleczko kauczukowe trzeba pozyskiwać ręcznie. Najczęściej więc można spotkać mieszankę naturalnego lateksu i tego syntetycznego lub w całości wykonane z tworzywa sztucznego.

Jakie są przyczyny alergii na lateks?

Alergia na lateks najczęściej pojawia się u służb medycznych lub u osób, które zmagają się z rozszczepieniem kręgosłupa, któremu towarzyszy przepuklina oponowo-rdzeniowa. Uczulenie na lateks może wystąpić w momencie zetknięcia się skóry z białkami zawartymi w naturalnym soku kauczukowym, który pozyskuje się z drzewa Hevea Brasiliensis. Reakcja więc pojawia się tak samo, jak w przypadku każdego innego alergenu. W zależności od organizmu człowieka ekspozycja na czynniki szkodzące musi trwać dłużej, a niekiedy pojawia się niemal natychmiastowo.

Materace lateksowe nie uczulają w większości przypadków. Wystarczy sobie wziąć pod uwagę dane, które mówią, że mniej niż 0,1% Europejczyków reaguje alergią na lateks, z czego najczęściej dotyczy to rękawic ochronnych. U zdrowych dzieci i osób dorosłych problem ten jest bardzo rzadki i zazwyczaj nie występuje u nich ani po dłuższej ekspozycji na czynnik szkodliwy, ani też natychmiastowo.

Materace lateksowe – jednak są bezpieczne?

Materace lateksowe są wiec w pełni bezpieczne i nie ma obaw o to, aby stosować je w domu, czy w hotelach. Warto jednak zastosować oznaczenie, które będzie informowało, że materac jest wykonany z takiego materiału. Tez i przesłanek o tym, że jest to w pełni bezpieczny materiał dla zdecydowanej większości populacji jest mnóstwo. Na alergię wywołaną lateksem choruje bardzo mało osób, wręcz ich znikoma liczba. Ponadto warto zaznaczyć, że goście hotelowi nie śpią bezpośrednio na materacu, a na prześcieradle, które stanowi dodatkowo barierę ochronną.

Można także jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych. Producenci dodatkowo dokładają wszelkich starań, aby stosowane podczas produkcji surowce były w pełni bezpieczne. Ponadto poddają oni lateks wielokrotnemu czyszczeniu, aby w pełni usunąć z niego białka kauczukowe. Każdy surowiec przechodzi także kontrolę jakości, która potwierdza, że produkt będzie w pełni bezpieczny. Przed końcowym etapem produkcji, pianka na materace lateksowe jest poddawana wulkanizacji, a więc jest ona podgrzewana do wysokiej temperatury, aby pozbyć się wszystkich szkodliwych substancji.

Należy także dodać, że zanim materac trafi do sklepu, przechodzi wiele kontroli. Każdy poszczególny etap jest ściśle nadzorowany, a końcowy produkt poddawany dodatkowym testom. Wszystko po to, aby zagwarantować klientom bezpieczny i zdrowy sen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *