Czy firany do salonu są praktycznym rozwiązaniem?

Salon jako miejsce reprezentacyjne, w którym najchętniej spędza się czas z rodziną i przyjaciółmi, powinien zostać odpowiednio zaaranżowany, aby wyglądał znakomicie o każdej porze dnia. I nocy. Stąd też wielu gospodarzy decyduje się na efektowne karnisze nad oknami oraz zwisające z nich firany i zasłony. To niewątpliwie rozwiązanie piękne – ale czy praktyczne?

Firany do salonu – dlaczego tak chętnie są wybierane?

Firany zapewniają pewną intymność przebywania w salonie w ciągu dnia oraz nocą, gdy wewnątrz domu świeci się światło. Jednocześnie pięknie zdobią go od środka i mogą stanowić spójny element całej stylowej aranżacji. Dobierane pod kolor ścian i podłóg, a także okiennic, z dużym naciskiem na dopasowanie ich również do kolorystyki dywanów czy mebli, mogą całkowicie odmienić oblicze wnętrza – czynią je bardziej przytulnym. Dzieje się tak, ponieważ tkaniny kojarzą nam się z czymś ciepłym, miłym w dotyku, sprzyjającym wypoczynkowi, dlatego otaczając się nimi mamy wrażenie, że siedzimy w ciepłym, przytulnym pomieszczeniu. Wszystko to wpływa pozytywnie na to, jak będziemy się czuć przebywając w salonie i korzystając w nim z błogiego relaksu!

Kiedy wybrać firany do salonu?

Dobrej jakości firany do salonu nie tylko powinny prezentować się nienagannie, lecz także umożliwiać utrzymanie ich w doskonałej czystości przez wiele lat. To właśnie śnieżnobiałe lub zachowujące swój pierwotny kolor firany pięknie zmarszczone i dopasowane perfekcyjnie pod kątem długości i szerokości do okien, potrafią dodać urody całemu wnętrzu. Firany do salonu nie mogą być brudne, zażółcone, wymięte, za krótkie ani za długie, aby nie psuły efektu. Dlatego też należy wybrać tkaninę wysokiej jakości – taką, która łatwo się pierze w pralce automatycznej, i która się nie gniecie, lub zagniecenia łatwo usunąć rozwieszając wilgotną firanę bądź korzystając z parownicy do ubrań. Tym sposobem zawsze uda się je utrzymać w nienagannym porządku.

Odpowiedniej długości firany krótkie nie będą ograniczały swobody przepływu ciepła przez kaloryfery. Z kolei odpowiednich rozmiarów firany długie nie powinny być przydeptywane, ani brudzić się od podłogi. Firany to nienajlepsze rozwiązanie, gdy w mieszkaniu przebywają koty, które uwielbiają się po nich wspinać, albo psy, które mogą je niszczyć.

Czy firany to praktyczny wybór?

O firany trzeba dbać – prać je, gdy zaczynają się kurzyć i tracą swój blask, odpowiednio zakładać i marszczyć oraz pilnować, aby nie zostały zniszczone przez zwierzęta. Jeśli jesteś w stanie zapewnić swoim firanom takie właśnie warunki – wówczas z pewnością dostarczą Ci one wielu wrażeń estetycznych i sprawią, że Twój salon będzie wyglądał efektownie, elegancko i przytulnie. Pozwalają także ograniczyć nadmierny dopływ światła tłumiąc je, i mogą poprawić proporcje wnętrza, wypełniając wolną przestrzeń. Nie w każdym domu firany to praktyczne rozwiązanie, jednak nie należy się ich bać – wystarczy wyprać je raz na kilka miesięcy, by potem znów zachwycały wyglądem i wypełniały pomieszczenie zapachem świeżego prania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *