Co warto wiedzieć o umowie najmu okazjonalnego?

Zastanawiasz się nad wynajmem mieszkania osobie trzeciej, jednak chciałbyś się zabezpieczyć w razie ewentualnych szkód ze strony najemcy? Prawnie masz też taką możliwość. Wystarczy podpisać z nim umowę najmu okazjonalnego, która m.in. określa obowiązki obu stron i reguluje stosunki między nimi. Co jeszcze warto wiedzieć o tego rodzaju umowie? Wszystkie odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Po co jest umowa najmu okazjonalnego i kto może z niej skorzystać?

Umowa najmu okazjonalnego ma na celu zagwarantowanie interesów właściciela wynajmowanej nieruchomości. Co to właściwie oznacza? Zapewnia im ochronę ich mienia w postaci mieszkania lub domu uprawomocnioną przez notariusza. Taki rodzaj umowy ma na celu poinformowanie, że z najmu okazjonalnego mogą skorzystać jedynie właściciele lokali przeznaczonych do celów mieszkaniowych. Ponadto mogą to być też tylko osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Jakie elementy musi zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego, oprócz np. danych personalnych obu stron czy przedmiotu umowy, musi również zawierać:

  • akt notarialny, w którym najemca zobowiązuje się do oczyszczenia ze swoich rzeczy i wydania lokalu jego właścicielowi w dniu wyprowadzki.
  • Adres innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać najemca w przypadku obowiązku opuszczenia lokalu.
  • Oświadczenie właściciela lokalu, w którym pozwala na zamieszkanie najemcy w jego nieruchomości.

Czy warto skorzystać z umowy najmu okazjonalnego?

Z punktu widzenia właściciela lokalu mieszkalnego taki rodzaj umowy to same plusy. W końcu zabezpiecza go przed negatywnymi skutkami wynajmu (zniszczenia, zadłużenia) i to na dodatek w prawnie obowiązujący sposób. Dzięki umowie najmu okazjonalnego właściciel może szybciej pozbyć się uciążliwych najemców. Jedyny ewentualny minus to ten związany z poniesieniem kosztów za usługę notarialną, jednak opłata może zostać uiszczona np. do spółki z najemcą.

Artykuł został opracowany we współpracy z MAXON – Biuro nieruchomości z Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *