Wybierając idealne drzwi do domu, mieszkania, biura, czy gdziekolwiek indziej najczęściej kierujemy się takimi aspektami jak cena, styl, kolor, ewentualnie wykonanie. Rzadko kiedy zwracamy uwagę na ich budowę. Dzieję się tak, ponieważ niewiele osób ma o tym choćby niewielkie pojęcie. Warto to zmienić.
Dwa podstawowe rodzaje drzwi
Drzwi płytowe i ramiakowe to dwa najczęściej spotykane rodzaje drzwi wewnętrznych. Pierwsze z wymienionych, skonstruowane są z ramy zrobionej z klejonki z drzewa. Tworzy ona szkielet skrzydła. Ze względu na to, że sam szkielet jest dość delikatny i podatny na uszkodzenia mechaniczne, stosuje się do niego wypełnienie. Poza wzmocnieniem ma ono jeszcze jedną funkcję, a mianowicie wyciszenie. Nie każde drzwi płytowe wyciszają pomieszczenie. Dzieje się tak jedynie w przypadku tych modeli, w których wypełnienie jest zrobione z płyty wiórowej, bądź płyty wiórowej otworowej. Oznacza to, że najtańsze modele z wypełnieniem typu „plaster miodu”, nie spełniają opisywanej funkcji. Warto wiedzieć, że w przypadku płytowych drzwi zewnętrznych, rodzaj wypełnienia stanowi również o izolacji termicznej, bądź przeciwpożarowej.
Drzwi ramiakowe mają to do siebie, że nie wybiera się przy nich rodzaju wypełnienia. Ich konstrukcja przypomina puzzle. Składają się z dwóch poziomych ram i kilku, maksymalnie kilkunastu poziomych. Zrobione są najczęściej z klejonki drewna, a poszczególnie elementy połączone są za pomocą paneli lub szyb. Opisywane łączenia dostępne są w wielu kombinacjach, dzięki czemu rynek oferuje szeroką gamę różnych modeli.
Zalety drzwi płytowych
Zdecydowanie największym walorem drzwi płytowych jest ich niezwykle atrakcyjna cena. Tyczy się ona przede wszystkim tych modeli drzwi, w których zastosowano wypełnienie typu „plaster miodu”. Drzwi wyposażone w inne typy wypełnienia są droższe, aczkolwiek dalej pozostają w rozsądnym zasięgu cenowym. Wracając do najbardziej ekonomicznego rodzaju, dzięki opisanemu wypełnieniu, świetnie nadają się jako drzwi do pokoju dziecka. Dzieje się tak, ponieważ wygłuszają one dźwięki jedynie w niewielkim stopniu, przez co momentalnie usłyszymy jeżeli coś złego będzie się działo u naszej pociechy.
Zalety drzwi ramiakowych
Wytrzymałość i solidność należy zaliczyć na poczet najistotniejszych zalet drzwi ramiakowych. Niestraszna im eksploatacja, nawet taka, która przekracza zwyczajowe normy. Co więcej, ten rodzaj drzwi występuje w licznych odmianach. Dzięki temu z pewnością każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało jego upodobaniom.