Okna trzyszybowe – kilka wad i zalet

Zastosowanie okien trzyszybowych jest rozwiązaniem bardzo energooszczędnym i wpisuje się w popularny trend dbania o ekologię. Tego typu przeszklenie jest racjonalnym rozwiązaniem w budynkach dobrze ocieplonych, gdzie nie prowadzi do znaczących strat energii przez inne powierzchnie np. ściany, drzwi i dach. W starszych budynkach, które nie są odpowiednio izolowane, nawet najlepsze okna nie będą w stanie powstrzymać utraty ciepła.

Konstrukcja okien trzyszybowych

Dobre parametry izolacyjności termicznej okien uzyskuje się między innymi dzięki zastosowaniu potrójnych przeszkleń oraz komór między szybami wypełnionych gazem szlachetnym, np. argonem lub kryptonem. Ważne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę to:

  • liczba, grubość szyb oraz odległość między nimi,
  • współczynnik izolacyjności cieplnej (U) – im niższą posiada wartość, tym lepsze cechy termoizolacyjne posiada okno; zastosowanie powłok niskoemisyjnych zwiększa dobrą izolację pakietu szybowego,
  • współczynnik przepuszczalności energii (g) – określa ilość energii słonecznej przenikającej z zewnątrz; im jest wyższy, tym jest większa przepuszczalność szyb,
  • izolacyjność akustyczna,
  • odporność na włamanie i uderzenia.

Zalety okien trzyszybowych

1. Utrzymanie ciepła w miejscach narażonych na jego utratę

Skonstruowane w ten sposób okno jest zalecane szczególnie w miejscach, gdzie utrzymanie ciepła ma duże znaczenie. W przestrzeni na poddaszu, szczególnie narażonej na utratę ciepła, zamontowane okno dachowe trzyszybowe zwiększa doświetlenie oraz zapobiega wysokim kosztom ogrzewania. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku narażenia na duże różnice temperatur, czy przy występowaniu ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. dużych opadów śniegu lub gradu.

2. Niezawodna konstrukcja

Konstrukcja okien trzyszybowych to jeszcze jedna warstwa termoizolacyjna, która zapewnia większy komfort i energooszczędność. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku domów pasywnych lub w obiektach, w których do ogrzewania stosowany jest gaz, olej opałowy albo prąd elektryczny. Potrójne szyby w domu działają na takiej samej zasadzie jak izolacja ścian, czyli latem utrzymują chłód w pomieszczeniach, a zimą ciepło. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ powodują mniejszą emisję dwutlenku węgla, spowodowaną niższym zapotrzebowaniem na energię.

3. Wysoka termoizolacyjność

W oknach trzyszybowych zachodzi czasami zjawisko parowania od strony zewnętrznej, szczególnie po zakończeniu sezonu grzewczego, wiosną lub latem. Jest to proces, który zachodzi niezależnie od pory roku, ale od różnicy temperatur, występuje wówczas, kiedy wewnątrz pomieszczenia jest cieplej niż na zewnątrz. Dużo niższa wymiana energii przez okna trzyszybowe sprawia, że temperatura zewnętrznej szyby całego pakietu przez pewien czas może być niższa od temperatury na zewnątrz. Powstaje wtedy para wodna na jej powierzchni. Proces parowania od zewnętrznej strony okien trzyszybowych jest dowodem na ich wysoką termoizolacyjność.

4. Wady okien trzyszybowych

Do negatywnych cech zastosowania okien trzyszybowych może być zaliczana ich nieco niższa przepuszczalność światła słonecznego, w stosunku do okien dwuszybowych jest to różnica od 5 do 10 proc. Jeśli przenika mniej światła, to również dochodzi mniej naturalnego ciepła słonecznego. Okno z dodatkowym pakietem szybowym jest również cięższe i ma większą masę. Wadą może być również ich wyższy koszt w stosunku do tradycyjnych okien.

Pomimo wysokiej ceny zakupu opcji trzyszybowej, środki zwracają się dosyć szybko w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Jeśli na pierwszym miejscu stawiamy energooszczędność, zastosowanie okien trzyszybowych jest na pewno dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *