5 najważniejszych zasad impregnacji drewna

Drewniane meble oraz elementy wykończenia w ogrodzie, nadają naszej przestrzeni niepowtarzalny styl. Naturalne drewno to piękny surowiec, jednak o to piękno należy dbać.

Niepielęgnowane drewno będzie podatne na wiele zagrożeń, np. na działanie czynników atmosferycznych i może stracić swoje właściwości. Aby zapewnić ochronę i długotrwałe użytkowanie elementów drewnianych, należy odpowiednio zaimpregnować surowe drewno. Jakie są najważniejsze zasady impregnacji?

1. Osuszone drewno

Przed przystąpieniem do impregnacji drewna należy zadbać o to, aby było ono odpowiednio suche. Względna wilgotność malowanej powierzchni nie powinna przekraczać 20%. Osuszone drewno lepiej wchłania impregnat, co pozwoli na dłuższe utrzymanie się efektu pracy.

2. Przygotuj powierzchnię

Powierzchnia przeznaczona do impregnacji powinna zostać oczyszczona z brudu, kurzu, luźnego materiału i wszelkich plam z oleju, itp. powstałych podczas obróbki drewna. W razie potrzeby drewnianą powierzchnię należy umyć z użyciem odpowiedniego środka zgodnie z instrukcją stosowania. Jeżeli na powierzchni pozostaje przezroczysty film należy go usunąć przed olejowaniem.

3. Odpowiedni Impregnat

Przy wyborze preparatu do impregnacji drewna należy zwrócić uwagę na rodzaj i przeznaczenie malowanego elementu (np. stopień eksploatacji i narażenie na tarcia). Surowe drewno narażone na działanie warunków atmosferycznych powinno zostać zabezpieczone olejem, który doskonale chroni i podkreśla jego naturalny rysunek. Postaw na specjalistyczne preparaty, które dobrze się rozprowadzają i zachowują właściwości na dłużej – np. Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil. Impregnacja drewna produktem z pigmentem to dodatkowa ochrona UV. Jeżeli planujesz barwienie drewna, warto przed malowaniem przeprowadzić próbę na małym fragmencie powierzchni, bo ostateczny kolor zależny jest od rodzaju drewna oraz ilości nałożonych warstw.

4. Dobrane narzędzia

Do olejowania drewna najlepszym narzędziem jest pędzel, bo dociera do wszystkich zakamarków powierzchni. Odpowiedni efekt gładkości zapewnia także gąbka lub szmatka z materiału o silnych włóknach.

5. Dokładna aplikacja

Przed przystąpieniem do malowania ważne jest także dokładne wymieszanie produktu do impregnacji drewna. Czynność tę, warto powtórzyć w trakcie malowania, aby zapewnić równomierną grubość pokrycia. Podczas malowania drewno nie powinno być wystawione na działanie promieni słonecznych. Olej do drewna należy nakładać cienkimi warstwami wcierając i rozprowadzając produkt wzdłuż słojów drewna. W celu lepszego uwidocznienia usłojenia drewna po krótkim czasie (10-20 min) od naniesienia produktu można usunąć jego nadmiar przy pomocy szmatki, czyściwa lub suchego pędzla

W zależności od użytego produktu i grubości nałożonej powłoki, schnięcie oraz uzyskanie przez powłokę pełnej odporności może potrwać do 1 tygodnia.

tikkurila.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *